m Hf Korte (Ilededeelingen. mm MM Oüer (IlotorrijiDielen en hun gebruik bij het lied. Ind. Leger Sedert ruim een half jaar zijn bij ons leger een tweetal motor rijwielen in gebruik. Deze zijn ingedeeld bij de Afdeeling Ordon nans Wielrijders met het doel de officieren, de Europeesche ge gradueerden en de Europeesche fuseliers in de behandeling van het motorrijwiel te bekwamen, ten einde in tijd van mobilisatie genoemde militairen van de Afd. Ord. Wielrijders allen op motorrijwielen bereden te kunnen maken. De hiertoe benoodigde motorrijwielen zullen t. z. t. worden gere- quireerd. Hierdoor zullen hoogstwaarschijnlijk motorrijwielen van verschillende merken verkregen worden, zoodat het ook noodig is, dat reeds in vredestijd wordt geoefend op motorrijwielen van de meest voorkomende merken. Want ofschoon die verschillende fabri katen over het algemeen geen groote constructie-verschillen ver- toonen, is toch eenige oefening in de behandeling van ieder fabrikaat afzonderlijk gewenscht, daar een verkeerd gebruik van een of ander onderdeel allicht aanleiding geeft tot defecten en stagnatie, bv. bij het overbrengen van berichten: een goed gebruikt motorrijwiel is een snel, betrouwbaar vervoermiddel, wordt het verkeerd behandeld, dan is het al spoedig het tegenovergestelde. In verband met het bovenstaande zou het dus reeds beter geweest zijn bij het koopen van de twee nu reeds in gebruik zijnde motor rijwielen (Motosacoche) ze van verschillend fabrikaat aan te schaf fen. Er is echter sprake van, dat binnenkort nog eenige motorrijwielen van verschillend fabrikaat voor de Afd. Ord. Wielrijders zullen aan geschaft worden, zoodat dan aan bovengenoemden eisch voor oefe ning voldaan is. Tot de eischen, waaraan motorrijwielen voor legergebruik in Ned. Indië moeten voldoen, behooren de volgende: 1. Soliede constructie. Om ze bestand te doen zijn tegen snel rijden, ook op slechte, ongelijke wegen. 2. Krachtige motor. Om ze alle hellingen van alle berijdbare wegen te kunnen doen „nemen." 3. Eenvoudige constructie. Om de soms onderweg voorkomende kleine defecten zelf snel te kunnen herstellen. 376

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 90