Korte Mededeelingen. [April 1914. „niemand kan zich voorstellen met hoeveel moeite de mannen, die „terugkeeren, te kampen hebben om te zorgen, dat zij niet te gronde „gaan. i „Zoo gaarne had ik de algeheele hulp van mannen, die de beurs „bij H.H. werkgevers kunnen aanbevelen. „Ik ben ook bezig met een ontwerp coöperatief kosthuis. Dit zal „voor 50 man op ƒ40.000 kernen". Hiervoor is hem reeds steun beloofd door een gepensionneerd hoofdofficier, die enkele kapitaalkrachtige personen voor dat doel wil bezoeken. „Teneinde te trachten de mannen uit de handen te houden van „de woekeraars, heb ik reeds bij verschillende maatschappijen aan geklopt" en ook daar werd hulp toegezegd. Veel is er dus door den Heer van Boxtel gedaan voor den oud- Indischen militair; veel blijft er echter nog te doen over. N. Vooruitgang der auiaiiek. De Aëroclub van Amerika heeft aan Orville Wrigt den Collier-prijs toegekend, welke prijs was uitgeloofd voor den waardevolsten voor uitgang, welke in 1913 in de aviatie-wetenschappen werd gemaakt. De nieuwe vinding van Orville Wrigt is de stabilisator. Volgens den uitvinder kan een ieder, door het gebruik van den stabilisator, na 20 minuten een machine besturen. Details over de uitvinding ont breken nog. De Auto. 29 Jan. '14. Bet ministerie en de marine schandalen in 3apan. In het begin van Januari liet het zich aanzien, dat het kabinet Yamamoto zijne begrooting, zonder buitengewone moeilijkheden bij de behandeling te ondervinden, in veilige haven brengen zou. Echter heeft zich een voor het kabinet hoogst onaangenaam incident voor gedaan, dat ernstige gevolgen hebben kan. Het betreft het volgende: Den 22sten Jan. j.l. maakte een Reuter-telegram te Tokyo bekend, dat te Berlijn een vroegere beambte der firma Siemens Schuckert wegens poging tot afdreiging veroordeeld was; hij zou n. 1. de firma gedreigd hebben voor haar compromittante papieren openbaar te maken. De rechter zou overwogen hebben, dat sommige handelingen der firma den beklaagde sterk in verzoeking gebracht hadden en had zulks in aanmerking genomen als verzachtende om standigheden bij de bepaling van het vonnis. Nog denzelfden dag werd langs anderen weg te Tokyo bekend, dat de betreffende papieren ook voor Japansche zeeofficieren, die met de ontvangst van door de firma aan de Japansche marine geleverde electrische 379

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 93