wd Taclische oefening op de Kaart. 2e Serie. Oplossing nan oefening no. 3. De toestand van het Indisch Leger kan niet rooskleurig worden genoemd. Bij de Tjitaroem, W. van Radjamandala, stellen de her stelde bruggen den vijand in staat op den Oostoever over te gaan. De hoofdmacht van het Indisch Leger bevindt zich tusschen dien opdringenden vijand en het défilé Tjipatat-Padalarang. Aan het eind van dit bergdefilé bevindt zich de teruggetrokken brigade; nog geen dagmarsch daarvandaan is een vijandelijke divisie Intuschen hopeloos is de toestand nog niet. Het behoeft wel geen betoog, dat eene beslissing nabij is; de commandant van het Indisch Leger besluit dan ook den vijand bij den Tjitaroem aan te vallen en wèl voordat diens overtocht over die rivier geheel is tot stand gebracht (de vijand verkeert dan in ongunstige conditie voor de ontwikkeling tot het gevecht; de bruggen en het daarvoor gelegen terrein zijn bo vendien onder vuur te nemen). Het gevecht zal vermoedelijk in den vroegen morgen van den 21 en December aanvangen. Dat onder deze omstandigheden het standhouden tot het uiterste te Padalarang (waar bovendien groote voorraden zijn opgelegd) door de teruggetrokken brigade een gebiedende eisch is, zal ieder wel duidelijk zijn. Bij aankomst te Padalarang vernam de brigade-commandant van den commandant van het daar reeds lang gelegerd bataljon, dat de ze, met het oog op eventueele ondernemingen van den vijand, ge durende zijn verblijf te Padalarang reeds de volgende werkzaam heden had laten verrichten: le. in een lijn, loopende van de Tj. van 7yidjeungdjing2doorde Pvan Padalarang naar de 11 van Tega/Zadja waren loopgraven gemaakt; 2e. het kampong-complex tusschen de Tj. van Tjidjeundjing 2 en den driesprong West van paal 11, alsmede het Zuid van dien driesprong gelegen bedekt terrein waren opgeruimd; 3e. op den Pr. Soedimampir was een infanterieschans aangelegd. Beschouwen we thans, alvorens de maatregelen van den brigade commandant te bespreken, en rekening houdende met de reeds verrichte werkzaamheden, de gelegenheid, die het terrein bij Pada larang biedt tot het krachtig standhouden tegenover eenen over- machtigen vijand. 1) Na aftrek van hoognoodig achter te laten detachementen tot bevei liging van de operatie lijn. 391

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 105