mm 111 III flutomalisch-geiDeer of snellaad- repeteergeireer? In Zwitserland, het land, waar het individueele schieten reeds van oudsher op hoogen trap staat, zijn uitgebreide diepgaande proeven genomen met automatische geweren. Van eene bewapening der in fanterie met een automatisch geweer werd afgezien, voornamelijk, omdat men met een dergelijk wapen munitie-verbruik en munitie aanvulling in de gevechtslinie niet tegen elkaar kan doen opwegen. Er bestaat een geheele serie soorten automatische geweren, doch met uitzondering van enkele Staten, waarbij voor de cavalerie een automatisch geweer naast de karabijn voor het gevecht te voet werd ingevoerd, werd dit wapen nog slechts in Mexico voor het geheele Leger aangenomen. Hoe het voldaan heeft zal kunnen be kend worden, als men méér zal weten van de gevechten aldaar tijdens den opstand gevoerd. Frankrijk, dat wegens het achter geraken van het Lebel-geweer zocht naar een nieuw wapen, en besloten zou hebben een automa tisch geweer te nemen, laat niets meer van zich hooren niettegen staande de Minister van Oorlog in de Senaat de verklaring gaf, dat men over een minutieus beproefd en tot in détails nauwkeurig be werkt model beschikte, zoodat ieder oogenblik kan worden overge gaan tot eene vervaardiging op groote schaal. Fondens voor die vervaardiging werden echter niet aangevraagd! Waar nu Zwitserland er toe overgaat een snellaad-repeteergeweer in te voeren, waarbij het oud model in hoofdzaak behouden bleef, doch door veranderingen op de hoogte van den tijd gebracht werd, komt deze stap ons voor van groot gewicht te zijn en in de vraag automatisch geweer of snellaad-repeteer geweer, voor eenigen tijd de balans ten gunste van het laatste te hebben doen overslaan. De dag, waarop een krijgs-bruikbaar automatisch-geweer als be wapening van het Leger door een der grootmachten zal worden aangenomen, schijnt hierdoor naar het verre verschiet verschoven te zijn. Het nieuwe Zwitsersche snellaad-repeteergeweer M. 96/11 heefteen 335 I. M. T. 1914 23.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 49