Uit de pracfijk. Verpleegden in krankzinnigengestichten en obsernatie-patienten. De verrekening der verpleegkosten van militairen, die in de krankzin nigengestichten verpleegd worden, is geregeld bij A. O. 1893. No. 56. Die van de zoogenaamde observatie-patienten bij art. 34, 3e alinea, van Staatsblad 1897. No. 54. Bij de toepassing dier bepalingen stuit men op onvolkomenheden, die wel de aandacht verdienen. Zij, die ingevolge eener krijgsraadbeschikking en een besluit van den Hoofdinspecteur van den Burgelijken Geneeskundigen dienst gewoonlijk voor den tijd van hoogstens zes maanden ter observatie in voornoemde gestichten zijn opgenomen, worden dien tijdovereen komstig het staatsblad gratis als lijder 3e Klasse verpleegd, tenzij de krijgsraad-president speciaal vraagt hen als betalend patient op te nemen, wat in de practijk nooit geschiedt. Die regeling is oorzaak, dat elke beklaagde gelegenheid heeft, om door het veinzen van verstandsverbijstering, den militairen rech ter aan het lijntje te houden, en er nog een belangrijk bedrag aan te verdienen op den koop toe. Soldij, vivres, kleeding, alles wordt hem ten slotte te goed gedaan, terwijl een zeer oppassend militair, die in den strijd gewond wordt, het niet verder kan brengen, dan tot eene verpleging met behoud van soldij. Punt 7 B. tarief 15 bepaalt, dat ten behoeve van achterblijvende en uit de menage gevoed wordende vrouwen en kinderen van mili tairen beneden den rang van onderluitenant, wier mannen of vaders tijdelijk bij subsistentenkaders zijn ingedeeld en in eene militaire ziekeninrichting of gezondheidsetablissement worden verpleegd, van 's landswege per dag wordt verstrekt: voor de vrouw 0.5 KG. rijst en 0.125 KG. vleesech, voor elk kind 0.25 KG. rijst. 362

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 76