Uit de practijk. [April 1914. Nu is een krankzinnigengesticht noch eene militaire ziekeninrich- ting, noch een gezondheidsetablissement; de inkomsten van niet wettig gehuwde mannen en vaders vervallen in hun geheelingevolge A.O. 1893 sub B 4.aan de administratie van het krankzinnigen gesticht, waarin zij als verpleegden zijn opgenomenhoe moet nu dat niet wettige gezin aan den kost komen? Deserteurs en Dermisten. Het grootste deel onzer inlandsche vrijwilligers reëngageert zich als het verband verstreken is; een bewijs, dat zij, eenmaal aan den dienst gewend, dien nog zoo kwaad niet vinden. Desertie en vermissing komen dan ook het veelvuldigst voor bij subsistenten-compagnieën en depot bataljons onder pas geworven soldaten, en dat is geen wonder. Hebben velen hunner in de kampongs een lui, in ieder geval een vrij leventje geleid, in de kazerne wordt dat anders. De eerste dagen voelt Kromo 'zich daar dan ook niet op zijn gemak, vooral indien hij er door het inlandsch- en soms ook door het Europeesch kader minder vriendelijk bejegend wordt. Daar weten anderen van te profiteeren en wel: le. oudere collega's, die op zijn handgeld en soms ook op zijn nieuwe uitrusting azen; 2e. koeliewervers, die opgesteld voor bioscopen, onze verbaasde en onervaren recruten middels vrijkaarten, waronglekkernijen en inlandsche schoonen in hunne netten verstrikken. Sedert de inwerkingtreding van de bepaling vervat in noot (2) der A. O. 1903 No. 150, zooals gewijzigd bij A. O. 1913 No. 4, gaan er ook velen onmiddellijk na het ontvangen der premie met dat geld vandoor. Zij zijn niet veel minder dan oplichters. Dat drossen is nadeelig voor het gouvernement, werkt belemmerend op den vlotten gang van zaken bij het depötbataljon, leidt tot tal van onderzoeken en krijgsraadzaken en is besmettelijk. Het is dus wel zaak alle middelen in het werk te stellen om het tegen te gaan, ook zulke, die preventief kunnen werken. Elders b. v. in het Bataviaasch Nieuwsblad van 16 Januari No. 38, 2e blad, werden meerdere middelen aangegeven. Meermalen is ook de vraag gesteld, zou men de aangeworvenen 363

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 77