[April 1914. pen van Inlandsche of met hen gelijkgestelde militairen te worden overgelaten aan daarop rechthebbenden. Daar de bepalingen van dat Reglement mede van toepassing zijn op de voorloopige bewaring der goederen van wegens desertie af gevoerde of op andere wijze vermiste militairen, mag het Gouverne ment in zoo'n geval nog niet eens beslag leggen op dat verstrekte „voorschot", maar moet dat b. v. aan den vader van den drosser ter hand worden gesteld, die er natuurlijk een sedekah van geeft, tot viering van de gelukkige ontsnapping van zijn telg. A. Discipline en oorlogssciiuiter. Het Februari nummer der Revue militaire Suisse deelt eene be langwekkende proef mede, in de Vereenigde Staten gehouden, om den invloed der discipline op de schietresultaten van den oorlogsschut- ter nategaan. Vier afdeelingen van 32 schutters voerden hetzelfde vuur uit. De eerste bestond uit uitgelezen schutters der schutterij, de tweede uit goede, de vierde uit slechte schutters der infanterie, terwijl de derde afdeeling was geformeerd uit mariniers, willekeurig aangewezen. De schijf stond op 1200 yards (1080 M.), was 12 voet hoog en 48 lang en telde 16 ter halve hoogte aangebrachte verspreide borstfi- guren van 60 c.M. hoogte. De treffers werden door waarnemers, bij de schijf verdekt opge steld, geteld. Bleven zij uit, dan bleef een groote roode vierkante seinschijf recht omhoog zichtbaar, hetgeen beteekendevooruitgaan onmogelijk! Was het vuurresultaat middelmatig, dan draaide de waarnemer de seinschijf op zijn punt: vooruitgaan met éénen mo gelijk! Verdween de seinschijf, dan duidde zulks op een goed resul taat: vooruitgang met groepen mogelijk! Beginnende op 1200 yards, moest elke afdeeling in een half uur tijds en met 90 patronen per man zooveel mogelijk terrein zien te winnen. De schutterij-afdeeling (scherpschutters) kwam tot 975 yards. De Infanterie-afdeeling goede schutters won 500 yards terrein, de zuster-afdeeling slechte schutters 450. De mariniers schoten tamelijk (geen cijfers). 365

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 79