April 1914.] Uit de practijk. het voorschrift zich eerst afgevraagd, welke eischen stellen lange, vermoeiende marschen, overwinning van hindernissen, stormloop enz. aan 's mans lichamelijke krachten en naar deze eischen heeft men de oefenstof bepaald. Zoo zal men b.v. in het armen buigen uit strekhang aan het rek, het daarna overgaan tot streksteun, het overheffen der beenen, onmiddellijk oefeningen herkennen, die ten doel hebben den man te leeren hindernissen van ongeveer borsthoogte en hooger te over winnen. Bij gestadige dagelijksche oefening zijn alleszins bevredi gende resultaten verzekerd, maar het is juist hier dat de schoen wringt men gymnastiseert zoo nu en dan, wat gelijk staat met tijdverspilling. Een ander Stelsel zal ons dus niet verder brengen maar wel een veelvuldiger beoefenen van het voorschrift en eene algeheele herziening ervan, waarbij o.a. de inrichting, gang en uitvoering van eene les in bijzonderheden wordt omschreven, zoodanig dat het grootst mogelijk nuttig effect wordt verkregen. (Zonder twijfel treft men wel eenige wenken en aanwijzingen hiertoe in militaire tijdschriften en bladen aan, doch daarin behooren zij niet thuis). H. L. Wenk uoor de practijk. Als men bezig is met knippen en plakken van algemeene orders en door dat uitknippen een nieuwe order ziet uiteenvallen in losse halve blaadjes, dan rijst de vraag of die uitknipsels niet als losse bijlage konden worden gedrukt. De order zelf zou dan gemakkelijk en netjes zijn in te naaien zonder de moeite van aaneenhechting der halve bladen. De order 1914 No. 6 bijv. is 20 bladzijden dik, waarvan 10 de order zelve bevatten. Na het uitknippen heeft men juist 5 halve blaadjes. Ietwat onpractisch. 1) In de laatste jaren richt men de gymnastieklessen zoo in en maakt men een zoodanig gebruik van voorhanden toestellen, dat de gegeven tijd nuttig besteed wordt, iets wat voorheen alleen geschiedde in een Zweed- sche Les. 374

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 88