April 1914.] Korte Mededeelingen. Dit moet dan ook als een nadeel bij het gebruik van motorrijwie len voor het overbrengen van berichten worden beschouwd, wan neer niet of niet alleen van de grootere wegen kan gebruik gemaakt worden, ofschoon dit nadeel door goede oefening in terreinrijden tot een minimum kan teruggebracht worden. Dit laatste kan bv. blijken uit de praestaties van de motorrijders bij de in 1913 gehou den cavaleriemanoeuvres. Een tweede nadeel is, dat ondanks den enormen vooruitgang der techniek ook op dit gebied, het motorrijwiel onder sommige om standigheden (zwaren langdurigen regenval, veel modder e. a.) altijd nog minder betrouwbaar is dan het gewone rijwiel. Ook in andere landen heeft het motorrijwiel zich in de laatste jaren een plaats in de legers verworven, speciaal bij de wielrijders- afdeelingen en wordt het voor verschillende doeleinden beproefd, bv. ook voor verkenningen opheldering, snelle patronenaanvoere.a. Vooral voor het vervoer van mitrailleurs heeft men op het oogen- blik van het motorrijwiel groote verwachtingen. In Nederland werd kort geleden een proefsectie motormitrailleurs opgericht, waarbij ook aparte motorrijwielen ingericht voor patronenvervoer. (Eysink- fabrieken te Amersfoort). In andere landen bleef het, wat betreft invoeren van motor rijwielen voor militaire doeleinden, bij proefnemingen. Of het mo torrijwiel een blijvende plaats in de legers zal innemen, zal de toekomst moeten leeren. L. Arbeidsbeurs uoor den oud=Indischen militair. Onder bovenstaanden titel lezen we een korte mededeeling van den res. luit.-kol. J. C. van den Belt, waaruit we het volgende aan stippen. Immer heeft het den oud-Indischen militair veel moeite gekost een geschikten werkkring in het moederland te vinden, wat voor den onder-luitenant van Boxtel aanleiding is geweest zich die kwestie met hart en ziel aan te trekken. Hij stichtte een arbeidsbeurs voor den oud-Indischen militair, en wat daarvan het resultaat reeds was, moge U blijken uit de volgende aanhalingen uit een schrijven van zijn hand. „Gedurende het jaar 15 November '12 t/m 15 November '13 zijn „door mij 92 mannen in een betrekking geplaatst. Dit aantal was „veel grooter, indien ik had kunnen beschikken over eenige fond- „sen om door middel van een advertentie meerdere publiciteit aan „het bestaan van de beurs te geven. „Inmiddels plaatste ik na 15 Nov. weder 4 oud-onderofficieren „en 18 soldaten in een betrekking, terwijl voor den len Februari „a.s. weder 4 oud=onderofficieren en 10 minderen zijn opgeroepen „en thans nog eenige andere voorgedragen zijn. „De werkzaamheden aan het werk verbonden stapelen zich op, 378

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 92