Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger. [Mei 1914. b. Het land is goed bevolkt, waardoor, als regel, de gelegenheid bestond de troepen in de huizen der talrijke steden en dorpen onderdak te brengen. Slechts bij uitzondering werd in de open lucht gebivakkeerd of gekampeerd. c. De langzaamheid in de actie der Japansche legers is mede een- faktor geweest, die den gezondheidstoestand der troepen zeer ten goede is gekomen; over het algemeen heeft de veldtocht zelden zware lichamelijke inspanning geeischt; geforceerde mar- schen zijn niet dan bij uitzondering noodig geweest. Na gewon nen veldslagen, waarvan de duur van 4 tot 12 dagen varieerde, werd nooit tot die krachtige vervolging overgegaan, die, zooals de krijgsgeschiedenis leert, zoowel de troepen van den over winnaar als die van den overwonnene in een toestand van uitputting brengen. Dientengevolge kwam oververmoeidheid slechts zelden voor, terwijl goede verpleging en legering steeds beter verzekerd konden zijn dan bij oorlogen, waarbij het moment der beweging meer op den voorgrond trad. De invloed van physieke en moreele overwerking te zamen met dien van on voldoende verpleging op het ontstaan van legerziekten is alge meen bekend. Het leger, dat de meeste zieken had en waar het sterftecijfer het hoogst opliep, was het 3de Leger Nogi, dat, na zich eerst bij de belegering van Port-Arthur groote inspanning te hebben getroost, in den slag bij Moekden, bij de omtrekking van den Russischen rechtervleugel, eenige zware marschdagen moest doormaken (120 K. M. in 4 dagen). d. Ook moet nog als een voordeelige factor meegerekend wor den de omstandigheid, dat de Japanners, van huis uit, de gewoon te hebben, hunne dranken zoo heet mogelijk te drinken, wat te velde ongetwijfeld een uiterst gunstigen invloed moet hebben uitgeoefend op het voorkomen van sommige bacterieele ziekten. Het gebruik van gekookt water te velde stuitte dientengevolge nooit op het geringste bezwaar, te minder daar de bewoners van Mandsjoerije, hoe weinig hygiënisch zij overigens ook mogen zijn, eveneens gewoon zijn hun drinkwater te koken. e. Tegenover deze gunstige factoren stond het feit, dat er een gevaar voor den gezondheidstoestand in de Japansche Legers schuilde in den staat van verregaande vervuiling, waarin zich de dorpen en steden op het oorlogstooneel bevonden en die daarom 405

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 10