steeds centra van uitbrekende epidemieën dreigden te worden. Juist tegenover dit gevaar toonden de Japanners een goed besef der hygiëne te hebben. Door samenwerking tusschen genees kundigen dienst en de troepenaanvoerders, en daarin gesteund door den zin voor reinheid van den soldaat, bovendien door het treffen van rigoureuze dwangmaatregelen tegenover de Chinee- sche bevolking, wist men stelselmatig die gevaren te bezweren. „En somme" zegt Matignon „en Mandchourie, en dehors des „périodes accidentelles de marches et de batailles, les hommes „vivaient comme ils l'auraient fait au Japon, mais dans des con ditions plus avantageuses de nourriture, et surtout de ciimat". Beschouwt men in het kort deze factoren, zooals zij zich kunnen voordoen bij militaire operatiën in Nederlandsch-Indië, dan leidt dit tot de volgende opmerkingen: Voor zoover de actie zich afspeelt in de vlakte, oefent het klimaat een afmattenden invloed uit. De immer voortdurende warmte, te drukkender door den zeer hoogen vochtigheidstoe stand van de lucht, de uiterst geringe afkoeling bij nacht, eischen veel van het physiek der ageerende troepen, leiden al spoedig tot afmatting en uitputting. De warme, vochtige lucht bevordert bederf en rottingsprocessen; alle omstandigheden dragen er toe bij een eenmaal genestelde infectie snel te verbreiden. In de koe lere bergstreken, waar de lucht ook droger is, zijn de omstan digheden echter veel gunstiger. Een groot deel van het jaar, gemiddeld ongeveer de helft, wordt in beslag genomen door den regentijd, zij het dan ook, dat die periode voor de onderschei dene deelen van Indië verschillend is. Dat de invloed van het tropische regenseizoen op militaire operatiën een stokkende is die indirect schadelijk werkt op den gezondheidstoestand der ageerende troepen, is te overbekend, dan dat er hier verder over behoeft te worden uitgeweid, ft'. Bij optreden tegen den I. V., op de Buitenbezittingen, zal het terrein der operatiën, als regel, schaars bevolkt zijn; door klei nere afdeelingen worden veelvuldig boschbivaks betrokken, ter wijl overigens barakkenbouw, al of niet als aanvulling van be staande woningen, dikwijls noodig zal zijn voor bivaks, die voor langeren tijd moeten dienen. Java, het tooneel van den strijd tegen den B. V., is over het algemeen zeer dicht bevolkt. In den 406 Mei 1914.] GEDURENDE DEN RUSSISCH-JAPANSCHEN OORLOG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 11