Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger. [Mei 1914. oorlog tegen den B. V. kan men aannemen dat als regel, de gele genheid zal bestaan de troepen in-de kampongs onderdak te brengen. Tegenover den I. V. kan voor het Nederlandsch-Indisch Leger van langzaamheid in de operatiën geen sprake zijn; al moge dan ook bij den aanvang van expeditiën een zekere methodische wijze van handelen (inrichten van basis, operatielijn) den schijn van langzaamheid wekken, overigens leidt slechts het uitdeelen van krachtige, snelle slagen tot het doel. Dat daarbij veel van het physiek der troepen gevraagd wordt, leert de geschiedenis onzer expeditiën. Ook het lusteloos najagen der oproerige elementen, in een verder stadium der actie, vordert buitengewone inspanning. Dat onder dergelijke omstandigheden, terwille van het doel, met de eischen omtrent een goede verpleging en legering meermalen getransigeerd moet worden, is duidelijk, terwijl het eveneens vanzelf spreekt, dat een en ander, in verband ook met het afmattende klimaat, leiden kan tot oververmoeidheid en uitputting en daardoor tot meerdere vatbaarheid voor ziekten in het alge meen, tot minder weerstandsvermogen tegen infectie-ziekten in het bijzonder. Ook is het een verklaarbaar feit, dat het veel gemakkelijker is met niet-vermoeide troepen de eischen eener goede hygiëne te betrachten dan met uitgeputte afdeelingen. Duidelijk worden bovenstaande opmerkingen geillustreerd door het Geneeskundig rapport (blz. 8 en 9, 112 en 113) betreffende de Excursie naar de Gajo- en Alaslanden in 1904 De meerdere of mindere snelheid in de operatiën bij een eventueelen strijd tegen een B. V. op Java zal vooral afhankelijk zijn van het optreden van den vijand. Daar bij een dergelijken oorlog allerlei factoren in het spel komen, die eerst dan naar de juiste waarde kunnen worden geschat en daar vooral ook de karaktereigenschappen van den Commandant van het Veldleger van veel invloed zullen zijn, lijkt het mij weinig vruchtbaar zich hieromtrent in gissingen te verdiepen. Waarschijnlijk zal West-Java het oorlogstooneel zijn. Uit voerige verkenning en bestudeering van die streken, in tijd van 407 t) Indisch Militair Tijdschrift. Extra-bijlage No 15.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 12