vrede, door den Militair Geneeskundigen Dienst in samenwerking met Generalen Staf en Intendance, kan van hoog belang zijn voor den gezondheidstoestand in tijd van oorlog. Onderzoek, in tijd van vrede, naar de drinkwatervoorziening in die streken, naar de voorkomende infectie-ziekten, naar de reinheid van de kampongs en het aandringen op de noodige verbeteringen in dit opzicht, zijn even zoovele vredesvoorzorgen, die zeer loonend zullen blijken te zijn in oorlogstijd en zich zullen afspiegelen in den beteren gezondheidstoestand der troepen. In prophylactische voorzorgen, ligt, het zij nogmaals herhaald, de hoofdtaak van den Geneeskundigen Dienst ten opzichte van de hygiëne. Een Geneeskundige Dienst, die er met alle middelen naar streeft, om ziekten te voorkomen, die dus preventief te werk gaat, staat hooger dan een, welke er zich toe bepaalt ziekten te genezen. Een uitgestrekt veld van werkzaamheid ligt hier nog voor den Militair Geneeskundigen Dienst in Nederlandsch-Indië open, zooals trouwens in de „Inleiding" van ons „Voorschrift Militair Geneeskundigen Dienst B. V". wordt betoogd. Volkomen stilstand van langen duur in de militaire operatiën, blijkt voor den gezondheidstoestand der troepen en speciaal in de tropen zeer gevaarlijk te zijn. Met allerlei middelen moet er naar gestreefd worden aan de troepen voldoende beweging en afleiding te verschaffen; punt 52 van de „Handleiding Militair Geneeskundigen Dienst I. V". spreekt er reeds over. Ook daarin kunnen wij ons spiegelen aan het voorbeeld der Japanners (zie b.v. The Russo-Japanese War, British Officers Reports vol. II biz. 670-662). d'. Noch bij de Europeesche, noch bij de inlandsche landaarden, waaruit de deelen van het Nederlandsch-Indisch Leger afkomstig zijn, bestaat de neiging de dranken bij voorkeur zoo warm mo gelijk te drinken, zooals de Japanners de gewoonte hadden (zie d. Nergens in den Archipel zal men die neiging aantreffen. Integendeel, allerwege het streven de dranken zoo koel mogelijk te gebruiken. Daarom moet des te nadrukkelijker op het gebruik van gekookt water te velde (thee, koffie) worden aangedrongen en moet de naleving van dit voorschrift des te scherper worden gecontroleerd. 408 Mei 1914.] GEDURENDE DEN RUSSISCH-JAPANSCHEN OORLOG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 13