Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger [Mei 1914. e1. Al kan van de dorpen op de verschillende eilanden van Neder- landsch-lndië wellicht niet worden gezegd, dat zij in een toestand van verregaande vervuiling verkeeren, toch kan ook niet worden volgehouden, dat de reinheid er bijzonder op den voorgrond treedt. Wel zijn de toestanden plaatselijk verschillend en kan men als regel aannemen, dat, waar de invloed van het Europeesch bestuur meer is doorgedrongen, de onzindelijkheid van geringer omvang is, maar toch moet in het oog gehouden worden, dat over net algemeen in de inlandsche gemeenten maar zeer weinig rekening wordt gehouden met de eischen der hygiëne. Al niet veel minder dan de Japanners in Mandsjoerije, zullen de afdee- lingen van het Nederlandsch-indisch Leger, bij het betrekken van dessa's en kampongs, maatregelen moeten treffen tegen onreinheid in het algemeen, te meer omdat de klimatologische omstandig heden in Nederlandsch-lndië maar al te zeer het voortwoekeren van infectie-ziekten bevorderen. Uit bovenstaande opmerkingen blijkt, dat, over het geheel, het Nederlandsch-indisch Leger, uit een hygiënisch oogpunt, steeds onder veel ongunstiger omstandigheden zal hebben te strijden dan de Japanners in Mandsjoerije. Daarom is het noodig om met des te grooter nadruk te waken voor de instandhouding eener goede hygiëne. En in een oorlog met een B.V. is zulks te meer noodig, omdat dan, bij gebrek aan een voldoende le gerreserve elk verlies van mannen door ziekte, ook onherroepe lijk een verlies van evenveel geweren op het front beteekent, een verlies, dat niet meer is aan te vullen. Besmettelijke en iniectie-ziekten. De prophylactische maatregelen door den Japanschen Geneeskun digen Dienst getroffen tegen besmettelijke en infectie-ziekten, bieden op zich zelf geen nieuwe gezichtspunten; die maatregelen zijn in hoofdzaak ook voorgeschreven in de voorschriften van den Genees kundigen Dienst in Nederlandsch-lndië, in den Leidraad Velddienst, of bij Algemeene Order. Opvallend is echter de systematische en nauwgezette toepassing dier voorgeschreven maatregelen, waarbij vooral de medewerking der troepenaanvoerders en troepen geroemd moet worden. En die gewenschte medewerking,—feitelijk een questie 409

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 14