van discipline,—liet in ons Leger bij meerdere gelegenheden, wanneer het gold prophylaxis streng toe te passen, nogal eens te wenscher. over. De Japansche Geneeskundige Dienst wist welke epidemische ziekten op het oorlogstooneel voorkwamen. Tegen de pokken waren alle militairen gevaccineerd of gerevaccineerddeze pro phylaxis heeft ook in Nederlandsch-lndië de grootste aandacht en wordt op ruime schaal toegepast. Serumbehandeling als prophylaxis tegen andere besmettelijke ziekten had bij de Japanners niet plaats. De Geneeskundige Dienst in Nederlandsch-lndië zal ongetwijfeld zijn aandacht blijven wijden aan de serumtherapie als voorbehoedmiddel tegen cholera, pest, typhus als anderszins bij toekomstige expedities en voor den strijd op Java. Het Nederlandsch-Indisch Leger heeft op het gebied van cholera-epideinieën al menige bittere ondervinding opgedaan. (Atjeh-expeditie, Djambi). Typheuze koortsen, anders een der grootste legerplagen. kwamen bij de Japanners weinig voor; in de eerste 10 maanden van den oorlog waren bij het 2de Leger 0.46 typhus patiënten op 100 zieken, voor het 1ste Leger was de verhouding nog gunstiger. De lijders werden in de vaste hospitalen verpleegd en streng geisoleerd. Geregeld werden bacteriologische onderzoe kingen verricht, de faeces werden verbrand of met kalk behandeld, terwijl vliegen, als mogelijke overbrengers der infectie, door horren werden geweerd. De dysenterie, een der legerziekten bij uitnemendheid, heeft ook maar betrekkelijk zeer weinig slachtoffers gemaakt (bij het 1ste Leger b. v. 60°/o van het totaal aantal zieken). Ook deze lijders werden geisoleerd, terwijl ook ten opzichte van maatregelen ter nauwkeurige desinfectie en afsluiting met gaas werden toegepast. Als prophylaxis tegen dysenterie werd aan eiken soldaat een doosje met creosootpillen uitgereikt, zooals reeds vermeld op bladzijde 399. Het rottingsproces in de darmen zou hierdoor worden vertraagd en de ontwikkeling van kwaadaardige bacteriën worden tegengegaan. Niet onwaarschijnlijk, dat, behalve aan gestrenge afzondering der lijders, desinfectie en het algemeen gebruik van gekookt drinkwater, ook aan dezen maatregel de geringe verbreiding der dysenterie moet worden toegeschreven. Het lijkt althans wel de moeite waard het middel ook in Nederlandsch-lndië te beproeven. Tegen de vliegen, die in Mandsjoerije voorkwamen mogelijke 410 Mei 1914.J GEDURENDE DEN RUSSISCH-jAPANSCHEN OORLOG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 15