Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger [Mei 1914. is een steeds durende en gewenschte samenwerking te bespeuren tusschen de organen van den Geneeskundigen Dienst, aanvoerders en minderen. Ook hier komt telkens de zin voor individueele hy giëne op den voorgrond. Steeds zat het streven voor om opeen hoping van vuil in de huizen en daar buiten, kweekplaatsen vormende voor bacteriën, grondig te verwijderentegen bodemverontreiniging werd ten strengste gewaakt. Navolgenswaard zijn ook de maatregelen door de Japansche autoriteiten getroffen, om verontreiniging der kantonnementen door de ingezetenen tegen te gaan. In de grootere plaatsen, die overigens, uit vrees voor epidemieën, zoo weinig mogelijk als kantonnement werden gekozen, werd een gezondheidscomité aangesteld dat, onder leiding van den japanschen Geneeskundigen Dienst zorg droeg voor het nakomen van de elementaire eischen der hygiëne. Groote aanplakbiljetten, hygiënische beginselen publiceeren- de, werden geplaatst op verschillende punten in de grootere plaatsen. De maatregelen van hygiëne omtrent privaten, keukenafval, spijs- resten, als anderszins komen vrijwel overeen met de voorschriften in punt 51 van de Handleiding Militair Geneeskundigen Dienst I. V. Bijzondere zorgen werden door de japanners gewijd aan afsluiting, door middel van gaas, van levensmiddelen en vaatwerk tegen de talrijke viiegen. Voeding De verpleging der Japanners is ongetwijfeld boven allen lof ge weest en heeft er zeer zeker toe bijgedragen het weerstandsvermo gen op hoog peil te houden Door de langzaamheid in de operatiën, was de Intendance, zij het ook met inspanning van alle krachten, in staat de troepen steeds van het noodige te voorzien. De militaire dokter had, volgens Matignon, een gewichtigen rol in de kwestie van de voeding van den soldaat; hij moest de levensmiddelen bij fourageering onderzoeken. In elke Divisie werd een dokter of een apotheker speciaal belast met de chemische analyse van de voedings middelen voor de troepen en hospitalen. 2580 calorieën gold als minimun; bleek het ration (gemiddelde van een week) daar beneden te zijn, dan werd aanstonds het ration vergroot. Ook had zulks plaats, wanneer buitengewone inspanning van de ^troepen moest geëischt worden. 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 18