Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger [Mei 1914. gericht om veel water te koken. Daarom was in het Japansche Leger de filterquestie en het vraagstuk der afkoeling van minder belang. Het Nederlandsch-Indisch Leger zal bij militaire operaties niet onder der gelijke gunstige omstandigheden verkeerën. Bovendien leidt het drukkende klimaat vanzelf tot grooter verbruik van drinkwater. Inde Nederlandsch-lndische voorschriften wordt nadrukkelijk aangedrongen op het gebruik van goed water (thee, koffie); zij laten daaromtrent aan duidelijkheid niets te wenschen over. De groote moeilijkheid is echter om naar behooren aan die voorschriften te voldoen. In bivaks gaat dat zonder groote bezwaren, maar op marsch wordt de kwestie moeilijker. De veldflesch houdt slechts L. in. In 4 van de Handleiding Militair Geneeskundigen Dienst I.V. deel II wordt gezegd: „Gedurende nrarschen van gemiddelden duur zal het gebruik l>/2 L. per hoofd bedragen. Is de troep meer dan 8 uur op marsch, dan stijgt deze hoeveelheid tot 3 L. en meer". Men kan nu enkele dragers van de verbandgroepen blikken met thee laten meevoeren zooals punt 57 aangeeft, doch dit is slechts een nood- middel en bovendien in strijd met het voorgeschrevene in de laatste alinea van dat punt. Men zal moeten uitzien naar andere middelen, die in staat stellen, tijdens den marsch den man van goed drinkwater (thee) te voorzien. In het laatste gedeelte van den oorlog maakten de Japanners, ter voorziening in de behoefte aan drinkwater, gebruik van groote kookketels en waterreservoirs op raden, door een paard voortbewogen. Deze inrichtingen en nog meer onze tegenwoordige filterwagens mogen al zeer geschikt zijn toe te passen in het Ne derlandsch-Indisch Leger, voor wat betreft den strijd tegen den B.V. op Java, voor den oorlog tegen den I.V.althans voor het optreden in grooter verband, kan men voor dat doel beter iri de leer gaan bij het Engelsch-Indisch Leger, waar per Europeesch Bataljon 16 muil dieren en per Inlandsch Bataljon 8 muildieren met leeren water zakken bij den gevechtstrein (first line transport) worden meege voerd. Nu is het wel waarschijnlijk, dat in de toekomst expedities van grooteren omvang tegen een I.V. niet anders dan bij hooge uitzon dering zullen plaats hebben, bepaald uitgesloten zijn zij toch niet. En dan moet er beschikt kunnen worden over zekere voorraden goed drinkwater (thee) om den man boven en behalve den inhoud van zijn veldflesch van drinkwater te kunnen voorzien. Een en 415

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 20