ander om herhalingen te voorkomen van hetgeen bij vorige expe- ditiën is gebeurd, zooals blijkt uit ondervolgend citaat: De tocht was vol misère, het was drukkend warm en nergens was onderweg een druppel water te vinden. De minder getrainde militairen van het 8ste Bataljon bleven doodvermoeid en smachtende van dorst in grooten getale achter. Men beweerde zelfs, dat die militairen hun dorst op 't laatst leschten met urine!" (Verslag omtrent den Geneeskundigen Dienst bij de expeditie naar Zuid-Celebes, Extra bijlage Indisch Militair Tijdschrift No: 21 blad zijde 131). Door het gereede gebruik van gekookt water was, zooals reeds gezegd, de filterquestie bij het Japansche Leger van minder gewicht. Eerst in een later stadium van den oorlog zijn filters gebezigd. Wel is reeds dadelijk veel gebruik gemaakt van instrumenten om het water te klaren, terwijl Chamberlans- en Berkenfeld-fiiters maar heel weinig zijn toegepast wegens hunne geringe capaciteit, breek baarheid en hooge prijzen. Een filtersoort van Japansch maaksel n. 1. de filter Ishitzi werd later veel gebruikt. Deze filter werkt tegelijk mechanisch en chemisch; de capaciteit is zeer groot n. 1. 200 L. in 13 minuten. Zij verschaft helder water, zonder bijzonderen smaak, dat alleen eenigszins zuur ruikt; vrijwel alle bacteriën schijnen na filtreering gedood te zijn. Het toestel is sterk, weinig omvangrijk, gemakkelijk te behandelen en weinig kostbaar. Of deze Ishitzi- filter de voorkeur verdient boven onzen filterwagen staat echter te bezien. Kleeding. Van de Japansche zomerkleeding valt voor ons op hygiënisch gebied niets meer te leeren. De bovenkleeding bestond uit jas en broek van kaki-drillen slobkousen of puttees; de onderkleeding uit hemd, buikband en onderbroek van katoen-flanel. Wanneer nu ook de verstrekking van de nieuwe onderkleeding (tricot, twist) algemeen plaats heeft en als er partij wordt getrokken van de opmerkingen van de troepenofficieren daaromtrent, dan kan worden gezegd, dat het Nederlandsch-Indisch Leger, uit hygiënisch oogpunt, geen betere veldkleeding verlangen kan. Ook wat hoofddeksel aangaat (bamboehoed, kwartiermuts) is het Indisch Leger tegenwoordig behoorlijk uitgerust en behoeft niet meer in de leer te gaan bij de Japanners. 416 Mei 1914.] GEDURENDE DEN RuSSISCH-jAPANSCHEN OORLOG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21