Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger [Mei 1914. Hetzelde kan gezegd worden van het schoeisel. Het Japansche schoenen- en sokkenmateriaal voldeed, volgens Matignon, slechts aan matige eisehen. De zoogenaamde „voetlappen" voldeden veel beter dan de Japansche sokken. Het schijnt, dat de Japanners, ondanks het minder geschikte schoeisel, toch weinig last hebben gehad van voetwonden. Mati gnon schat het aantal voetverwondingen door het schoeisel op niet meer dan 2.1% van het effectief. Dit geringe aantal moet worden toegeschreven aan de groote droogte en, niet het minst, aan de sterke constitutie der voeten en de nauwkeurige voetverpleging der Japanners, terwijl ook de langzaamheid in de operatiën hierop niet zonder invloed zal zijn gebleven. In Nederlandsch-Indië, waar het warme klimaat, de dikwijls vochtige en drassige bodem, slechte wegen, bloedzuigers, enz., even zoovee! oorzaken kunnen zijn voor het ontstaan van tal van voetwonden, behooren de verpleging der voeten en de controle over het schoeisel de bijzondere zorgen uit te maken èn van den man zelf èn van officieren en kader èn van den Geneeskundigen Dienst; zelfs de kleinste voetwondjes moeten onmiddellijk behandeld worden. De invloed van den toestand der voeten op de prestaties der troepen is te veel bekend, dan dat hierover verder behoeft te worden uitgeweid in dit opstel. Het verschuiven van den voet in den schoen, wat meerendeels de oorzaak is van het ontstaan van voetwonden, wordt bijna geheel voorkomen door het gebruik van voetriemjes, zoools beschreven in het weten schappelijk Jaarbericht 1911 blz. 429-31. Dit is geen ervaring uit den Russisch-Japanschen oorlog, maar wordt hier vermeld om op de wenschelijkheid te wijzen ook in het Nederlandsch-Indisch Leger dit eenvoudig en goedkoop middel ten spoedigste in te voeren, te meer daar uit proeven in verschillende garnizoenen op Java, kort geleden genomen, duidelijk het groote nut van het gebruik van voetriempjes in onze Indische terreinen is gebleken. Bygiëne uan hel geDechisueld. De hygiëne van het gevechtsveld heeft vooral belang voor de bewoners van de landstreek en voor de overwinnaars, die op of nabij het veroverde terrein blijven. Haastige en onvoldoende teraar debestelling na veldslagen van de talrijke lijken, heeft altijd erbar melijke gevolgen gehad. 417

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 22