Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger [Mei 1914. Gesneuveld Overleden aan verwonding Gewond Ongelukken en ziekten Sterfgevallen door gewone ziekten Zieken aan besmettelijke en infectie-ziekten Overleden aan besmettelijke en infectie-ziekten In den loop van den Veldtocht nooit geweest. Dit bijzondere resultaat moet voor een zeer groot deel worden toegeschreven aan de uitstekende hygiënische voorzorgen door den Japanschen Geneeskundigen Dienst getroffen, voorzorgen, welke in de Japansche Legers door een ieder, hoog en laag, nauwkeurig in acht werden genomen. Het beste bewijs van de kennis van ziekten is de macht om ze te voorzien en te voorkomen. Het voorkomen van ziekten, het zich bij voorbaat daartegen wa penen, prophylaxis, dat is, in de eerste plaats, het doel der militaire hygiëne. Maar daarbij valt op geen succes te rekenen zonder de mede werking van elk individu in het leger. Reeds in het dagelijksch leven moeten de lessen van de gezond heidsleer in practijk worden gebracht; zij moeten in het leger, in tijd van vrede, zóó aangeleerd worden, dat zij in den oorlog bijna automatisch toegepast worden. De noodzakelijkheid uan lndiuidueele hygiëne. Hoe geleerd, ijverig en energiek de Officier van Gezondheid ook mag zijn, hij kan te velde niet alom tegenwoordig zijn en dag en nacht rondgaan om er op aan te dringen en er op te letten, dat de be ginselen, welker toepassing zoo noodig is ter voorkoming van ziek ten, steeds en overal en door iedereen worden in het oog gehouden. Elk individu in het leger moet zorgen het lichaam rein, de tanden geborsteld, kleeding, verblijf, keukens, privaten en omgeving sanitair te houden en geen verdachte middelen, hetzij spijs of drank, tot zich te nemen. 7.32 1.01 24.27 27.11 1.24 1.03 0.76 35.86 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 2