De keuze van eene goede stelling wordt op deze wijze lang geen gemakkelijke taak en menigmaal zal daartoe eerst overgegaan kun nen worden na eene zorgvuldige verkenning van eene uitgebreide terreinstrook. De Geuechtshandleiding ouer groepuersterkingen. In de inleiding vermeldden we reeds, dat het vraagstuk der groep- versterkingen zich niet in algemeene bekendheid mocht verheugen. Ook de Gevechtshandleiding behandelt dit onderwerp, volgens onze opvatting, niet. Echter wordt daarin wel stilgestaan bij eene kwestie die bij oppervlakkige lezing doet vermoeden, dat men het begrip groepversterkingen niet geheel over het hoofd heeft gezien. Ten einde het bepaalde in de Gevechtshandleiding aan eene beschouwing te kunnen onderwerpen, laten we hier de twee punten, die daarop betrekking hebben, met door ons aangebrachte cursi veeringen, volgen. „96 (3). Vooral worde de aandacht gewijd aan de gedeelten, wel ke voor de verdediging minder gunstig zijn, en voorts aan de steun punten der stelling, zijnde die gedeelten, welke in krachtigen staat van tegenweer kunnen worden gebracht, aan de verdedigers goede dekking verschaffen en de uitwerking van het eigen vuur, vooral ook vóór de nevenliggende doelen der stelling, begunstigen." „101 Aanbeveling verdient het de versterkingen niet in eene samenhangende linie, doch groepsgewijze aan te leggen; open ruimten tusschen die groepen zijn niet schadelijk, mits zij werkzaam onder vuur worden gehouden. „101 (2). In grootere verbanden verdienen bataljonsgroepen aan beveling. „lül(3). Mitrailleurs op de vleugels der groepen kunnen zeer nuttig zijn; zij leenen zich in het bijzonder tot het onder vuur nemen van hindernissen en doode hoeken vóór de stelling, zoomede van de intervallen tusschen steunpunten en gevechtsgroepen" Behalve de hier gecursiveerde woorden, steunpunten, groepen en gevechtsgroepen, spreekt de G. H. in een voorgaand punt nog van de indeeling van de stelling in vakken. De verschillende hjerboven genoemde begrippen, waarvan de drie eerste zelfs in ééne alinea zijn samengevat, maken het niet gemakkelijk de bedoeling van de G. H. in deze te begrijpen. 425 BeSCHOUWINGEN OVER DE VELDVERSTERKINGSKUNST. [Mei 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 30