Beschouwingen over de Veldversterkingskunst. [Mei 1914. beginselen geschiedt, als voor verdedigende stellingen in het alge meen. We beginnen derhalve bij de hindernissen. De aangelegde versterking zou geene groepversterking zijn in dien zij niet geheel of voor het grootste gedeelte omgeven was door eene hindernis. Dat is, ter verzekering van de zoo zeer gewenschte stormvrijheid, een der eerste eischen van eene groep versterking. De schans in het midden der groepversterking moet om gelijke redenen door eene rondgaande hindernis zijn omgeven. Zooals de fig. aangeeft is de groepversterking zelve omgeven door eene verhakking en de schans door eene ijzerdraadversperring. Deze toepassing van twee soorten van hindernissen is geheel afhankelijk van het beschikbaar materiaal. In 't algemeen worden ijzerdraadversperringen tot de beste soort van hindernis gerekend omdat zij in de eerste plaats bij het overtrekken de meeste moeite veroorzaken, en nog bovendien het groote voordeel hebben, dat ze het vuur uit de stelling niet in het minst bemoeilijken, doordat zij zich zeer laag boven het maaiveld verheffen, iets wat gewoonlijk niet gezegd kan worden van verhakkingen. We hebben in het behandelde geval aangenomen, dat beslag gelegd is kunnen worden op eene hoeveelheid gewapend ijzerdraad, ongeveer net genoeg voor het omgeven van de schans. De toe passing van ijzerdraadversperring is voornamelijk bij de schans op hare plaats, omdat daardoor de verhakking voor het omgeven der groepversterking overblijft en deze juist geschikt kan worden aan gelegd onmiddellijk langs den oever van het beekje en door deze lage opstelling het vuur uit de groepversterking niet hindert. Gewoonlijk zal voor het aanleggen van hindenissen niet gerekend kunnen worden op de aanwezigheid van ijzerdraad en vooral niet in streken, waar de westersche beschaving minder is doorgedrongen. Om deze redenen zou overwogen kunnen worden of het misschien wenschelijk zou zijn ijzerdraad tot dat doel mede te voeren bij de militaire treinen. Een pleidooi hiervoor en zelfs voor het medevoeren van gereedge maakte ijzerdraadversperringen in samenvouwbare onderdeelen is in buitenlandsche vaktijdschriften wel eens geleverd. Of intusschen deze maatregel al bij een der legers werd ingevoerd, is ons onbekend. Wij 429

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 34