Gedekt of gemaskeerd. In de noot op blz. 1172 van het Decembernummer (1913) van dit Tijdschrift verklaart G. dat men in het binnenkort te verschijnen Gevechtsvoorschrift voor de Artillerie slechts spreekt van gemaskeerde stellingen, hieronder ook bedoelende, wat men tot nog toe gedekte stellingen noemde. Deze benaming is volgens G. zuiverder, daar een voorliggende kampoeng of heuvel niet tegen vuur dekt (want dan kan men zelf ook niet vuren), doch slechts de batterij maskeert (gezichtsdekking). Dat een dergelijk afschaffen van een woord, dat in de geschiedenis van het snelvuurgeschut reeds zooveel strijd heeft doen ontbranden, niet zonder verzet zou plaats hebben was te verwachten. In het Maartnummer van het I. M. T. van 1914 breekt de kapitein Cram- winckel dan ook reeds een lans voor het behoud van het woord, en komt dan tot de conclusie: „gemaskeerde stellingen hebben geen dooden hoek, gedekte stellingen hebben dien wel." Indien dit waar mocht zijn, dan volgt hieruit, dat het woord „ge dekt" bij de bereden artillerie wat eigenaardig wordt gebruikt. Im mers zouden de vuurmonden opgesteld in een gedekte stelling niet tegen vijandelijk vuur gedekt behoeven te zijn, maar de stelling zou alleen gedekt heeten, omdat de doelen op korten afstand van de batterij gedekt zijn tegen vuur uit die batterij. Niet omdat de eigen vuurmonden, maar omdat de doelen gedekt zijn, zou men dus hier van dekking spreken, waardoor dit woord gebruikt voor de bereden artillerie een geheel andere beteekenis zou krijgen dan bij de andere wapens. Willen we de gewone beteekenis uit de versterkingskunst van het woord gedekt ook voor de bereden artillerie houden, dan zouden slechts die stellingen gedekt heeten, waarin door voorbereidingen als in de veldversterkingskunst worden geleerd, de bediening, affui ten en raden door opgeworpen of kunstmatige aarddekkingen tegen het stuk aan, gedekt zijn tegen kogels of zijwaarts inslaande gra naatscherven. Staat echter een batterij zonder verdere voorberei- 433

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 38