Door wetenschap en ondervinding, door onderwijs in de gezond heidsleer moet een ieder leeren, hoe te leven en hoe te voorkomen ontijdig te sterven aan ziekten, die te ontgaan zijn. De Officier van Gezondheid is hierin behulpzaam door de geva ren voor de gezondheid aan te wijzen en de verdedigingsmiddelen tegen ziekten aan te geven; verder moeten alle officieren door be velen, onderricht en voorbeeld de manschappen, aan hunne zorgen toevertrouwd, er toe brengen de beginselen der hygiëne streng in acht te nemen. Dit alles is bereikt in het Japansche Leger. Aan dien zin voor hygiëne, die bij elk individu valt waar te ne men, is in de eerste plaats het lage verlies door ziekten toe te schrijven. Dit is wel de eerste en voornaamste les, die andere legers en speciaal het Nederlandsch-Indisch Leger op hygiënisch gebied uit de maatregelen der Japanners kunnen trekken. Maar het is ook tevens de les, die het moeilijkst tot navolging is te brengen, omdat het beginsel ten deele zijn steun vindt in karaktereigenschappen en zeden van het volk, waaruit het leger is voortgekomen. Het Japan sche Leger verkeerde in dit opzicht in zeer gunstige conditie. De Japanners vormen een intelligent en bij uitstek zindelijk volk, dat door zijne opvoeding tegen ongemakken en schadelijke invloeden in buitengewoon hooge mate gehard is. Wasschingen en baden zijn in Japan zoo algemeen, dat het al een zeldzaam arm gezin moet zijn, dat niet eiken dag baadt. De reinheid van den Japanner, zegt Matignon, wordt slechts door zijn patriotisme geëvenaard. Het Ja pansche Leger is één homogeen geheel, bezield met groote vader landsliefde en met eene, voor Westerlingen bijna niet te beseffen vereering voor den Vorst; de discipline is uitstekend en het ver trouwen op de officieren ongemeen sterk, zoodat raadgevingen door superieuren gegeven, met groote zorgvuldigheid worden opgevolgd; het vertrouwen op den Officier van Gezondheid is onwankelbaar. Bovendien was het, in den oorlog tegen het reusachtige Rusland met zijne onuitputtelijke hulpbronnen, een zaak van hoog natio naal belang geworden, om zoo min mogelijk legerverliezen te krijgen door andere oorzaken dan vijandelijke wapenwerking. Al deze factoren hebben op gunstige wijze samengewerkt ten bate van de verbreiding en van de toepassing van de juiste beginselen der gezondheidsleer tot in de onderste gelederen der Japansche Legers. 398 Mei 4191.] GEDURENDE DEN RUSSISCH-jAPANSCHEN OORLOG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 3