Gedekt of gemaskeerd. [Mei 1914. granaatvuur onze batterijen buiten gevecht zal stellen. En daarbij zoeken wij altijd en immer naar het hoogst mogelijke maske, daarbij lettende op het door den kapt. C. aangehaalde Handboek 111. 3. nl. dat het maske nooit een belemmering mag opleveren voor de uitwerking, „die van de batterij gevorderd kan worden." Het beste bewijs, dat we gezichtsdekking in de eerste plaats eischen is wel, dat stellingen achter langzaam afhellende heuvelrug gen voordeeliger zijn, dan die achter steile afhellingen, omdat in het eerste geval het „maske" wordt verhoogd, al is in het tweede geval meer dekking tegen vuur te verwachten. Ware bovendien de doode hoek de maatstaf voor meerdere of min dere dekking, dan zou veldgeschut in dezelfde opstelling als berg- geschut meer gedekt zijn, daar de doode hoek gooter is, naarma te de baan vlakker is. Door dus niet meer te spreken van gedekte stellingen in de thans gebruikelijke beteekenis, maar van gemaskeerde stellingen, brengen we meer overeenstemming in de opvattingen, die bij de verschil lende wapens over het woord gedekt bestaan. De meening is geopperd, dat verwarring in bevelen en verken ningsrapporten zou ontstaan, indien niet het tot nu toe gebruikelijk verschil in de woorden gedekt en gemaskeerd wordt erkend. Dit nu moeten we betwijfelen, integendeel gelooven we, dat het woord gedekt alleen tot verwarring aanleiding zal geven. Immers een absoluut gedekte stelling is geen stelling, omdat we dan ook zelf niet over de dekking heen kunnen vuren. Steeds zal dus bij het woord gedekt een nadere verklaring moeten volgen, zal de graad van dekking moeten worden opgegeven, wil men zich een oordeel van de dekking vormen. Bovendien is het dan nog noodig de hoogte van voorgelegen maskes op te geven. Veel eenvoudiger is het evenwel in bevelen in het geheel niet meer van gedekt of gemaskeerd te spreken, maar alleen op te geven den minimun afstand, waarop gevuurd moet kunnen worden. Met behulp van den thans ingevoerden terreinhoekmeter is dan direct de plaats van de stukken te bepalen en vervallen in bevelen en rap porten alle verdere opgaven over het al of niet gedekt zijn. Toch moet bij „elke" stelling gestreefd worden naar zoo groot mogelijk maske, dat nooit een belemmering mag opleveren zonder vuuruit- werking, die van de batterij gevorderd kan worden. Deze twee 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 40