Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger [Mei 1914. Stelt men daartegenover de toestanden in het Indisch Leger, een huurleger, bestaande uit tal van heterogene bestanddeelenEuro peanen (Indo-Europeanen), Amboineezen, Javanen, Soendaneezen, Madoereezen, van wie bovendien over het algemeen niet kan wor den gezegd, dat het intellectueel peil hoog staat, dan moet men ten slotte tot de erkenning komen, dat het Nederlandsch-Indisch Leger in dit opzicht beslist in ongunstige conditie verkeert. Die hooggestemde patriotische gevoelens, waarmee het Japansche Leger bezield was in den strijd van „to be or not to be" tegen het onme telijk Rusland en die er juist zoo toe bijdroegen bij hoog en laag om steeds en bij alles de militaire hygiëne in acht te nemen, teneinde op het front zoo sterk mogelijke krachten te kunnen ont wikkelen, kan men in zulk een heterogeen koloniaal leger als het on ze niet verwachten. Om dysenterie te voorkomen, werd aan elk Japansch soldaat een blikken doosje uitgereikt met creosoot-pillen. Op dat doosje stond te lezen: „Neem drie van deze pillen per dag, dat is nood zakelijk om de Russen te overwinnen". Daargelaten nu, of de maatregel op zichzelf nuttig was, de wijze waarop, ter wille van de hygiëne, een beroep gedaan werd op het gevoel van vaderlands liefde van den soldaat, is teekenend voor den geest in het Japansche Leger. Iets dergelijks zou in het Nederlannsch-Indische Leger weinig zin hebben; het zou niet spreken, zooals bij den Japanner, tot het hart vad den soldaat. In het Nederlandsch-Indische Leger moeten andere maatregelen genomen worden om zich te verzekeren van de mede werking van den soldaat tot het in stand houden der individueele hygiëne. Men moet hem in tijd van vrede in dit opzicht veelvuldig onderrichten en hem telkens op nieuw overtuigen van het nut en de noodzakelijkheid der hygiëne. Bij alle oefeningen op groote of op kleine schaal, in kampement op bivak, op marsch en op voorpos ten moet nauwlettend en gestreng worden toegezien, dat de man steeds- volgens de regelen der hygiëne te werk gaat; men moet hem dwin gen hygiënisch te zijn en hem straffen als hij, tegen beter weten in tegen de wetten der hygiëne zondigt. Eerst dan als reinheid en hygiëne den man, als het ware, tot een tweede natunr zijn geworden, bestaat de mogelijkheid, dat hij in oorloogstijd de regelen der militaire hygiëne zal helpen in acht 399

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 4