Troepenvervoer per spoor en nog wat. [Mei 1914. we destijds noodig hadden, worden er thans een 3-tal dergelijke treinen meer vereischt. Belangrijk is die tijdsvermeerdering echter niet. Immers zal, zooals we reeds aangaven, voor de verplaatsing van de legerafdeelingen, nadat de mobilisatie is afgeloopen, dus bij wat we thans noemen de concentratie, en ook daarna, wel steeds het z.g. echelonvervoer worden toegepast. Waar we destijds voor het vervoer der brigade van Magelang naar Bandoeng, bij toepassing van dat vervoer 2Wv uur berekenden, zal de duur thans 3 X 14 uur meer, dus 23 uur bedragen. Maar, zoo hooren we al vragen, is de toen verkondigde theorie betreffende de tijdige verzameling van het benoodigde spoorweg- materieel thans nog wel van toepassing. Ongetwijfeld. De hoeveelheid materieel van de staatsspoorwegen alleen is zoo groot en wordt bij voortduring nog zoodanig uitgebreid, dat ons deze aangelegenheid geen zorgen behoeft te baren. Ter illustratie ook hier weer enkele getallen. Het aantal rijtuigen, destijds als 969 opgegeven, heeft thans het 1000-tal al overschreden; aan goederenwagens werd opgegeven 4331, thans zijn er 5475 en nog 398 in aanbouw. Van de toename in het aantal reizigers, dus een toename van de behoefte aan personenrijtuigen getuigt ook het juist verschenen verslag der S. S., waar we over 1912 vinden vermeld 34 millioen reizigers tegen nog geen 30 millioen in 1911. We wijzen in dit verband mede op het voorkomende in het I. M. T. 1913 No. 11, waarin we op blz. 1152 de resultaten vinden vermeld van eene door de Permanente Militaire Spoorwegcommissie ge houden proef met het inladen van treinmateriëel. In het bijzonder verwijzen we daarbij naar de laatste alinea van de betrekkelijke mededeelingen, waar wordt aangeteekend, dat het ondenkbaar is, dat bij eenig militair vervoer op groote schaal gebrek aan rollend materieel voor het vervoer van militaire voertuigen zou kunnen bestaan. Een enkele opmerking betreffende het inladen van het materieel zij ons nog vergund. In ons artikel van 1912 blz. 1099 meenden we te mogen veronderstellen, dat in een goederenwagen zeker 8 Japansche karren, ontdaan van de wielen, zouden kunnen worden geladen. De proeven hebben zulks ook aangetoond. Wel is waar zouden nu bij een dergelijke wijze van inladen eenige 10-tallen 445

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 50