d7 [17 De militair-Politieke Toestand uan China in 1913. I. Algemeen ouerzidit. Zooals bekend, is de positie van de voorloopige regeering te Peking gaandeweg sterker geworden onder leiding van haar president Yüan Shih K'ai. Het jaar 1913 bracht China de erkenning van de republiek met Yüan Shih K'ai als haar eersten president door de mogendheden en daarmede eene belangrijke bevestiging van het gezag der centrale regeering. Echter moesten heel wat bezwaren overwonnen worden voordat het zoover kwam. De tegenstelling tusschen de voorloopige regeering te Peking en de aanstokers der omwenteling kwam, niettegenstaande vroegere, al dan niet gemeende pogingen om tot overeenstemming te geraken, langzamerhand meer en meer te voorschijn. Wel scheen het bezoek, dat de vroegere president der revolutionnaire regeering te Nanking, Dr. Sun Yat Sen, in het najaar van 1912 aan Peking bracht, kort nadat de centrale regeering aldaar de van samenzwering verdachte zuidelijke generaals Chang Chen Wu en Fang Wei had laten dood schieten, te wijzen op eene zekere toenadering tusschen Noord en Zuid en werd dezelfde beteekenis gehecht aan het bezoek, dat een andere leider der revolutionnairen, Generaal Huang Hsing, spoedig na Sun Yat Sen aan Peking bracht, maar eene blijvende waarde bleken deze gebeurtenissen niet te hebben: beide partijen verschilden te veel om tot eene duurzame overeenstemming te kunnen komen. Ongetwijfeld was in het Zuiden de eerste stoot gegeven tot de omwenteling, welke de vestiging van de republiek veroorzaakt had, maar toen het zoo ver gekomen was, bleken de zuidelijke elementen te zamen gebracht in de z. g. volkspartij of Kuomintang, die de meerderheid in het parlement had, hunne particularistische neigingen, hun alkeer van een krachtig centraal gezag te Peking, niet afgelegd te hebben en bovendien over het algemeen de bekwaamheid en den lust tot ernstigen bestuursarbeid te missen. Toen het parlement in het begin van 1913 te Peking bijeengekomen was, bleken de meeste afgevaardigden meer aangetrokken te worden door de genoegens 449

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 54