De Militair-politieke toestand van China in 1913. [Mei 1914. optreden van een nieuwen president andere beginselen van buiten- landsche politiek te Washington de overhand kregen. Na tal van moeilijkheden overwonnen te hebben, kwam de Chineesche regee ring tot overeenstemming met de vertegenwoordigers der betrokken geldlichamen. Het parlement bleef er geheel buiten; de deelhebbende mogendheden bleken alle vertrouwen te hebben in eene regeering met Yüan Shih K'ai aan het hoofd, een groot persoonlijk succes voor dezen. De verhouding tusschen Yüan Shih K'ai en parlement, of beter gezegd, de Kuomintang, was toen al zeer slecht. De Kuomintang had belet, dat de president in persoon de zitting van het parlement zou openen; later beschuldigde zij de voorloopige regeering van medeplichtigheid aan den moord op haar bekwaamsten aanhanger Sung Chiao Yen, die op het station te Shanghai doodgeschoten was. Het sluiten van de vijflandenleening zonder eenig overleg met het parlement voerde de verontwaardiging der volkspartij ten top, daar zij zeer goed begreep, dat Yüan Shih K'ai daarmede een groot voor deel behaald had. Ook Sun Yat Sen, die zich na zijn bezoek aan Peking in 1912 onder het genot van eene zeer ruime toelage rustig met zijne spoorwegplannen bezig hield, vond het noodig openlijk tegen de eigenmachtige handelwijze der regeering te protesteeren. Yüan Shih K 'ai liet zich door het geschreeuw van zijne tegen standers niet van de wijs brengen. Gewaarschuwd door zijne spionnen voor de plannen der Kuomintang in het zuiden, nam hij zijne maat regelen om gereed te zijn, wanneer zijne tegenpartij het tot eene open lijke vredebreuk liet komen. Goed en geregeld betaald, vormden de Peiyang-troepen een machtsmiddel, waarop hij rekenen kon en reeds in April liet hij Wuchang door deelen der 6de divisie bezetten; het zelfde geschiedde geleidelijk met andere belangrijke punten. Sun Yat Sen werd voor zijn protest met intrekking van zijne bezoldiging gestraft. De Kuomintang was echter niet van plan zich zonder tegenstand gewonnen te geven. Een aantal min of meer invloedrijke personen sloten zich bij haar aan uit ontevredenheid, dat de voorloopige re geering hunne eer- of hebzucht niet voldoende naar hun zin be vredigd had; de geleidelijke vervanging van jeugdige vooruitstreven- den door meer conservatieve elementen en het krachtige optreden van de regeering te Peking tegen eenige onruststokers verhoogden 451

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 56