De Militair-politieke toestand van China in 1913. [Mei 1914. en uitgevoerde maatregelen en van het optreden der Peiyang-troepen tegen de opstandelingen, maar ook van zijne groote mildheid en het koopen van capitulaties. Wellicht hadden de operatiën tegen Nanking op dezelfde wijze beëindigd kunnen worden, doch Yüan gaf hier de voorkeur aan het zwaard, daarbij Chang Hsün, den verdediger van Nanking in het begin van 1912, de eer gevende om deze stad op zijne tegenstanders uit dien tijd te heroveren. Dat Chang Hsün's troepen hierbij eenige verliezen zouden lijden, zou hem zeer te stade komen, daar hij dezen ouden Mantsjoe nog niet recht vertrouwde en dus niet ongaarne zijne macht zag verminderen. Maar de voor naamste oorzaak van de nederlaag der Zuidelijken was de tegenzin van de gezeten bevolking in verdere onlusten. Zij had er in alle opzichten genoeg van en was volstrekt ongezind de opstandelingen uit eigen beweging op eenigerlei wijze bij te staan, hoewel Yüan Shih K'ai in het Zuiden niet populair is. De Kuomintang had alzoo verloren en daarmede had haar invloed te Peking een gevoeligen slag gekregen, zoodat Yüan Shih K'ai, bijgestaan door de gematigde elementen, het parlement beheerschte en er in slaagde het over te halen de samenstelling van eene grondwet uit te stellen om eerst over te gaan tot de keuze van een president en een vice-president der republiek. Wel waren de bevoegdheden en verplichtingen van de twee hoogste betrekkingen in den lande nog niet vastgesteld, doch dat was eene zaak van later zorg. Na tuurlijk werden Yüan Shih K'ai tot president en Li Yuan Hung tot vice-president gekozen (6 October) en hiermede was de voorloopige regeering ten einde. Onmiddellijk daarop volgde erkenning van de republiek door alle mogendheden, nadat Amerika, Brazilië en Mexico zulks reeds in het voorjaar gedaan hadden. Den lOden October, den verjaardag van het uitbreken van de omwenteling te Wuchang in 1911, had de plechtige inhuldiging van Yüan Shih K'ai in de aloude troonzaal te Peking plaats. Yüan's verkiezing tot president en de erkenning van de republiek door het buitenland hadden zijne positie tegenover het binnenland aanzienlijk versterkt en daar de mogendheden hem alleen in staat achten om orde en rust in China te herstellen en te handhaven en aldus hare groote belangen aldaar te verzekeren, kan hij op den moreelen en financiëelen steun althans van de meeste harer rekenen. Ook waren langzamerhand eene reactie op de nieuwere denkbeelden 453

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 58