Mei 1914.] De Militair-politieke toestand van China in 1913. en eene neiging om tot de oude opvattingen terug te keeren, merk baar geworden. Yüan Shih K'ai achtte derhalve het oogenblik ge schikt om het parlement van zijne politieke tegenstanders te doen zuiveren, waardoor het tot een lichaam zonder eenige bevoegdheid of aanzien verminderd werd. Uit goed bekende en bekwame mannen stelde hij daarop een nieuw lichaam samen om de verschillende maat regelen tot reorganisatie van den staat te beramen. Hiermede is feitelijk eene dictatuur ingewijd, welke wellicht in staat zijn zal de verschillende militaire economische vraagstukken bevredigend op te lossen. Ondertusschen is het nog volstrekt niet zeker, dat de onlusten zich niet herhalen zullen. De hoofden der Zuidelijken zijn niet voor goed onschadelijk gemaakt, doch hebben zich gered door eene snelle vlucht naar Japan, waar zij niet zonder welwillendheid ontvangen zijn; zij kunnen dus mettertijd opnieuw het hoofd opsteken. In het land zelf is het nog heelemaal niet rustig. Samenzweringen zijn aan de orde van den dag en de inhuldiging van Yüan Shih K'ai geschiedde dan ook onder toepassing van zeer uitgebreide veiligheids maatregelen (i); nog juist bijtijds werd een complot, om hem ge durende de plechtigheid te vermoorden, ontdekt; niemand minder dan de chef der geheime politie bleek daarin betrokken te zijn! Alleen in Chihli en in een groot deel van Shantung heerschen orde en rust, maar overigens verkeeren de meeste andere deelen van het rijk èf in een staat van onrust öf zij worden door grootere en kleinere rooverbenden dikwijls afgedankte soldaten, die hunne geweren en munitie medegenomen hebben onveilig gemaakt. Vooral de provincie Hunan heeft in den laatsten tijd in dit opzicht eene be denkelijke vermaardheid gekregen. Natuurlijk is de financiëele toestand nog erg verward; de militaire uitgaven zijn buitensporig gestegen, niet alleen ten gevolge van de talrijke troepen, die te velde waren, maar nog meer door de groote mildheid, waarmede elk succes der regeeringstroepen beloond en het uiteengaan van de troepen der opstandelingen gekocht werden. De provinciale bijdragen voor de algemeene schatkist komen onge regeld en verre beneden het volle bedrag binnen, terwijl de repu- 454 (1) Het geheele complex van binnenplaatsen en gebouwen, waar Yüan zich gedurende de inhuldiging en de daarop volgende revue ophield, was door eene groote troepenmacht afgezet; een groot aantal manschappen stonden met het geweer vaardig en front buitenwaarts. Bovendien waren op vele punten mitrailleurs opgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 59