nemen. Maar daarvoor is de voortdurende medewerking en controle noodig van Officieren en kader, die zelf in de eerste plaats overtuigd moeten zijn van het groote belang voor een leger, dat gelegen is in de instandhouding van een nauwgezette hygiëne te velde. Daarom is het zeer beslist noodig, dat op de inrichtingen ter opleiding tot officier en op de kaderscholen in Nederlandsch-Indië, de militaire gezondheidsleer, zooals deze voor Nederlandsch-Indische toestan den geldt, als gewichtig en verplicht leervak onderwezen wordt. Hoe is de toestand in het Nederlandsch-Indisch Leger op het oogenblik? In de vredesgarnizoenen wordt een enkele keer per maand, in een verloren half uurtje, door onderofficieren of jonge luitenants, die zelf maar uiterst matig op de hoogte van het onder werp zijn, theorie aan de manschappen gegeven aan de hand van de „Hygiënische en andere wenken voor den soldaat". Op zich zelf een heel aardig boekje dit voorschrift, dat tal van nuttige wenken inhoudt, in het bijzonder voor den nieuw in Indië aangeko men Europeeschen militair, maar dat slechts van betrekkelijke waarde is voor de instandhouding van de militaire hygiëne te velde. Bovendien, het voorschrift spreekt niet tot den Europeeschen soldaat, zoomin als de vertaling, in geleerd Maleisch, zulks doet tot de inlansche landaarden ook wordt hem het voorschrift niet in handen gegeven. Aan eiken Japanschen soldaat was bij het begin van den oorlog een „Korte handleiding omtrent individueele Hygiëne" uitgereikt, op eenvoudige wijze geredigeerd, duidelijk, practisch, volkomen geschikt om 's mans geest te treffen en om door hem begrepen te worden. In deze handleiding, een klein boekje, dat elk man in den zak droeg en waarvan hij den inhoud kende als de theorie over zijn geweer, waren op voor hem begrijpelijke wijze, in 7 korte hoofdstukken, wenken gegeven omtrent: le. lichamelijke verzorging, 2e. kleeding, 3e. voedsel en dranken, 4e. hygiëne op marsch, 5e. hygiëne in kantonnement en bivak, 6e. ongevallen op marsch, 7e. prophylaxis van infectie- en venerische ziekten. Het zou m.i. zeer gewenscht zijn, om ter bevordering van de Mei 1914.] GEDURENDE DEN RUSSISCH-JAPANSCHEN OORLOG. 4(30

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 5