De Militair-politieke toestand van China in 1913. [Mei 1914. Klaarblijkelijk om de ontstemming, welke Rusland's Mongoolsche politiek in China veroorzaakt heeft, eenigszins weg te nemen, stelde de Russische gezant te Peking den 12den Dec. aan zijne ambt- genooten aldaar voor alle vreemde gezantschaps- en spoorweg- wachten in Chihli in te trekken. Tot dusverre heeft hij met dit voorstel geen succes gehad, hetgeen wellicht ook niet de bedoeling geweest- is, want, indien alle andere vreemde troepen in Chihli blijven, kan Rusland zonder eenig gevaar zijne troepen terugtrekken. Bovendien kan het desgewenscht binnen een paar dagen troepen van Harbin naar Peking vervoeren. Het is ook zeer de vraag, of de Chineezen het voorstel als een werkelijk gemeend bewijs van Rusland's vriendschappelijke gezindheid beschouwen zullen. In elk geval blijft van de vijf kleuren der republikeinsche vlag, welke de broederlijke eendracht der vijf stammen (Chineezen, Man- tsjoe's, Mongolt-n, Mohammedanen en Tibetanen) symboüseeren moet, op die wijze niet veel over; Buiten-Mongolië is voor China voor goed verloren, terwijl op de grenzen van Binnen-Mongolië, Chihli en Mantsjoerije nog steeds gestreden wordt, Tibet schijnt het voorbeeld van Buiten-Mongolië te zullen volgen en onder de Mohammedanen in Kansu heerscht nog altijd onrust, die zich nu en dan in opemijke opstanden uit. II. 5et beger. Algemeene beschouwingen. De gebeurtenissen in den zomer van het verslagjaar hebben in aansluiting met die tijdens de omwenteling, aangetoond, dat de militaire hervormingen, welke nog onder de Mantsjoe-dynastie inge voerd werden, geen duurzame uitkomsten hebben gehad. Twee jaren van wanorde hebben geregelde Chineesche troepen het wei- nigje bedrevenheid en samenhang, dat zij vroeger hadden, geheel doen verliezen. Zij zijn volslagen onbekend met een juist gebruik hunner moderne bewapening en kennen geen discipline; de offi cieren, de weinige goede niet te na gesproken, zijn niet in staat zich te doen gehoorzamen en bovendien niet bekend met hunne taak. Wel hebben de generale staf en andere organen gedurende de onlusten eene zekere ondervinding in het vervoer en de ver pleging van troepen verkregen, maar onder de vele bevelhebbers 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 62