Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger [Mei 1914: individueele hygiëne, ook aan elk militair in het Nederlandsch- Indische Leger een dergelijk voorschrift uit te reiken, maar dan pasklaar gemaakt voor Nederlandsch-Indische toestanden en omstandigheden. Die handleiding moet kort, duidelijk en eenvoudig zijn en toch alles bevatten, wat de man in dit opzicht weten moet; juiste redactie en woordenkeus is hier een hoofdzaak; de inhoud moet den man treffen en overtuigen. Daarom, een Nederlandsche handleiding voor de Europeanen, een Maleisch voorschrift voor de Amboineezen waarbij het volstrekt niet noodig is, dat het een woordelijke ver taling van den Nederlandschen tekst bevat, integendeel, de hoofdzaak moet zijn, dat het voorschrift de hygiënische begrippen duidelijk aan den man voorlegt zoo ook een Javaansche handleiding voor de Javanen, een Soendaneesche voor de Soendaneezen en een Madoereesche voor de Madoereezen. Dit zal het eenige voorschrift zijn, dat in het bezit van den man zelf is en dat moet ni. i. ge schreven zijn in de taal, die hij sprak, toen hij in dienst trad, in de taal, waarin hij nog steeds denkt. Slechts dan zal het op den man inwerken. Tegenover de opmerking, dat analphabeten geen nut zouden hebben van het bezit van het voorschrift, kan het feit ge steld worden, dat onder de Europeanen en Amboineezen zoo goed als geen analphabeten voorkomen, (Europeanen, die niet lezen en schrijven kunnen, moeten daarin op de korpsschool onderwijs ont vangen,) terwijl ook een belangrijk deel der inlanders lezen en schrijven kan; althans op elke compagnie zijn tal van inlanders, die wel dien graad van ontwikkeling bezitten en die zullen onge twijfeld de minder ontwikkelde kameraden uit de handleiding voor lezen. Bovendien, door het zich steeds uitbreidend aantal scholen voor inlanders op Java, zullen de analphabeten langzamerhand steeds zeldzamer in het leger worden. Reeds dadelijk, bij het Depot-Bataljon moet men zijne handleiding met den man bespreken, telkens en telkens weer; juist in dien eersten tijd van opleiding moet de grootste aandacht besteed wor den, in de kazerne en bij de oefeningen, aan zijne hygiënische vorming. Discipline, het goede voorbeeld van meerderen, voor lichting en veelvuldig onderricht zal bij de Veld-Bataljons de rest doen. Dan zal men het recht hebben te veronderstellen, dat de man te velde, als het ware automatisch, volgens de beginselen der hygiëne zal te werk gaan. Ik ben er mij volkomen van bewust, 40 i

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 6