dat men aanvankelijk dikwijls zal stuiten op de onverschilligheid van den Europeeschen fuselier, op vooroordeel, bijgeloof en fatalisme bij de inlandsche landaarden, maar daar heeft men het toch ook in de hand om met kracht tot hygiëne te dwingen. Onhygiënisch handelen, uit nalatigheid of onwil, moet beschouwd en gestraft worden als een overtreding tegen de krijgstucht. Verder zal het zaak zijn, om, wanneer er een of andere militaire operatie op til is, in de boekjes met gegevens omtrent vijand en landstreek zooals men die bij de latere expedities in Nederlandsch- Indië (Pedir, Zuid-Celebes, Bali) verspreidde zooveel mogelijk aan te geven voor welke gevaren, uit hygiënisch oogpunt, men zich in acht moet nemen en om van een en ander de manschappen volledig op de hoogte te brengen. Daarom moet er naar gestreefd worden bij verkenningen van toekomstige operatie-terreinen, zoo veel mogelijk gegevens te verzamelen omtrent den hygiënischen toestand van bevolking en landstreek. Zoo waren de Japanners ook op dit gebied voorbeeldig op de hoogte omtrent het toekomstig oorlogstooneel in Mandsjoerije. Ik was omtrent deze kwestie eenigszins uitvoerig, omdat m. i. hierin de voornaamste les gelegen is, die het Nederlandsch-Indisch Leger kan putten uit de maatregelen omtrent hygiëne van de japan ners, n.l. het groote belang van het vormen, het bevorderen en het hoog houden van de individueele hygiëne. Dit is de grondslag, waarop verder gebouwd moet worden. Bijgiënisdie took uan den Geneeskundigen Dienst te uelde. De hygiënische taak van den Geneeskundigen Dienst wordt door het bestaan van de individueele hygiëne niet alleen veel vereenvou digd, maar eerst daardoor wordt zij werkelijk mogelijk gemaakt. Van den Geneeskundigen Dienst te velde is de eerste plicht juiste prophylaxis, de zorg voor het behoud van een goeden ge zondheidstoestand en daarmede van de gevechtswaarde der troepen. Dat was ook het streven, dat steeds en voortdurend werd nagejaagd door den Japanschen Geneeskundigen Dienst. De zorg voor de zieken en gewonden, ontegenzeglijk een zaak van groot belang, komt in de tweede plaats in aanmerking. De Officier van Gezondheid moet overal gevonden worden, waar zijn kennis en zijn toezicht van nut kunnen zijn. In elk plaatsje, dat betrokken zal worden, Mei 1914] GEDURENDE DEN RuSSlSCH-jAPANSCHEN OORLOG. 402

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 7