Uit de practijk. [Mei 1914. de verspreide orde verwondert mij, omdat hoofdstuk III behandelt „oefeningen in verspreide orde", waaruit al volgt, dat de gesloten brigades daartoe gerekend worden. Om overmatig duidelijk te zijn, is nog voorgeschreven in 106, dat de bewegingen in 107, 108 en 109 geschieden op W. O, terwijl in 116 is aangegeven, dat ook de front-, flank- en schuinsche marschen op W. Cos geschieden. In dit verband is mij dus ook onbegrijpelijk, dat Schr. bij zijn behandeling van punt 107 zegt, dat niet als waarschuwing kan wor den gebezigd „volgen" of zoo iets, omdat de brigade nog gesloten staat en er dus alleen gewerkt wordt op W. Cos., gevolgd door U. Cos. Gaarne geef ik toe, dat het meer practisch zou geweest zijn, als op blz: 34 na („oefeningen in verspreide orde") was gevolgd binnen de haakjes „waartoe ook te rekenen de gesloten brigades". Dan was ook punt 98 op gesloten brigades van toepassing en nu volgens velen niet. Het punt 113 heeft ook de bijzondere aandacht gevraagd van Schr., hetgeen mij sterkte in de meening, dat dit punt toch werkelijk niet erg duidelijk is. Toch heb ik er eindelijk uit meenen te moeten lezen, dat de g. cn. zich begeven naar hun br. ct. en zich daar met het front naar dezen vóór hem opstellen en door hun front tevens hebben afgebakend het front (de richting), waarin de man schappen zich naast hem moeten opstellen. De brigades kunnen op deze wijze op x-passen van elkaar en met van elkaar verschillend front verzamelen, waarna de 1. br. door een flankmarsch op de rechter aansluit. Wanneer het laatste woord „den" in den eersten regel werd vervangen door „hun" zou punt 113 m. i. aan duidelijkheid winnen en de ongewenschte tweeërlei uitlegging uitgesloten zijn. Het stelde mij teleur, dat Schr. niet de aandacht gevestigd had op punt 88. In de le. al. staat toch, dat, vóórdat met de uitvoering „knielen" wordt begonnen, het achterste gelid schuinsrechts voor waarts opsluit, zonder dat is aangegeven, wat onder opsluiten moet worden verstaan. Nu wordt hier bijv. onderwezen, dat de bewegingen van één volledige pas schuinrechts voorwaarts moet worden uitgevoerd (dus de r. voet schuinsrechts voorwaarts plaatsen en de 1. voet naast den r. plaatsen) en daarna met „knielen" wordt begonnen. 475

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 80