Mei 1914.] Uit de practijk. Dat opsluiten kan echter (al zal een ieder er om lachen) ook gebeuren met twee of meer pasjes, omdat niet over 't maken van 1 pas wordt gesproken. Naar mijn meening is echter de bedoeling van het reglement, dat, alvorens met het knielen van punt 59 door het achterste gelid wordt begonnen, dit alleen den r. voet zoover schuinsrechts vooruit plaatst, als noodig is om na 't knielen een vuur op twee gelederen toe te laten en daarna dadelijk knielt. In bewegingen wordt dit dus: le. bew. r. voet schuinsrechts vooruit plaatsen; 2e. bew. den rechtervoet op den hiel enz. als punt 59 aangeeft. Ook miste ik in Schrijver's opmerkingen punt 109. Nemen we even aan, dat een sectie uit de flankformatie links in gesloten brigades is opgelost. Wil men nu stilstaande de sectie herstellen, dan com mandeert men bijv. rechts herstelt de sectie. Aan de hand van den text van punt 109 plaatst de 1. brigade (dit was de achterstezich vóór de andere, zoodat dus door deze twee bewegingen de voorste brigade achterste is geworden en omgekeerd. De groepscommandanten staan nu allen midden tusschen de beide brigades in, doch dit mag niet. De laatste zin van 109 zegt dan ook, dat na de beweging de guides opgesteld zijn als in de gesloten sectie. Dit kan onmogelijk; of de guides moeten zich na de beweging nog zoo opstellen, of de 1. br. had zich niet vóór maar achter de rechter moeten plaatsen. De voorlaatste alinea van 109 zou m.i. moeten luiden: „Uit de flankformatie, wanneer rechts in brigades is opgelost, plaatst enz.", terwijl een nieuwe zin zou moeten luiden: „Is links in brigades opgelost, dan plaatst de linker (rechter) brigade langs den kortsten weg zich achter (vóór) de andere. De mogelijkheid bestaat, dat op deze verschillende wijzen on derricht gegeven wordt en door de vele overplaatsingen van de mindere militairen krijgt men, dat ze in een nieuw garnizoen moeten afleeren, wat hen in een vorig is geleerd. Gelijkvormigheid van exercitiën zijn m.i. vooral hier in Indië daarom een eisch voor't geheele leger. 476 I. M. T. 1914. 32.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 81