Uit de practijk. [Mei 1914. aanschrijving tot toepassing ervan voor te schrijven, dat bij het korps, waarbij de betrokkene is (op 't oogenblik van bekend worden ter plaatse van het genoemde Gouv. Besluit) de rappel wordt ontvangen, waardoor in de hiervoorbedoelde gevallen wordt verkregen: le. dat de betrokkene, deelnemende aan de menage ook profiteert van den door hem in het fonds gestorten rappel-bijslag, en 2e. dat de betrokkene, niet deelnemende aan de menage bij zijn nieuw korps, zelf het gebruik krijgt van zijn rappel-bijslag. Naar mijne bescheiden meening was de ongewenschte toepassing van bedoeld Gouv. Besluit zeer zeker voorkomen geworden, als iemand, met de practische uitvoering van het Gouv. Besluit belast, hiervan inzage had gehad en van advies had kunnen dienen. D. Roelofsma. Een ueldlanfaarn noor het Leger Een van de zaken, die het leven in de rimboe of in het algemeen in bivak, bijzonder kunnen verzuren, is de gebrekkige verlichting en hij, die „buiten" is geweest, zal zich wel herinneren, hoe hij iederen avond opnieuw de altijd lekkende, altijd smerige, altijd defecte bollantaarn een verdiend aantal verwenschingen toeslingerde. En was de lantaarn bij uitzondering in orde, dan bleek de in bamboes of blikken medegevoerde petroleum weggelekt. Wel eigenaardig, dat het Indisch Leger, waarvan de onderdeden, zeker meer dan die van eenig ander Leger te velde waren, nog steeds niet kan beschikken over een degelijke veldlantaarn. Maar ook in deze is redding gekomen. Eenigen tijd geleden kwam mij een lantaarn in handen, die de oude bollantaarn, met of zonder semprong, met of zonder vleermuisbrander, glansrijk verslaat. 1. De bouw 'is bijzonder eenvoudig, van stevig, vertind ijzerdraad, terwijl ook het reservoir enz. van eenvoudige en soliede constructie zijn (zie figuren). 2. De lamp weegt met gevuld reservoir slechts 1,3 KG. 3. Zij geeft een niet minder lichtsterke vlam dan de bollantaarn. 4. Het kleine reservoir is uit één stuk gebold. 5. Het schoonmaken bepaalt zich tot het afvegen van de pit en den warmtegeleider. 481

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 86