Mei 1914.] Uit de practijk. 6. De lamp kan tot vervoer in alle standen worden medegedragen. 7. Ook al is een gaatje in den bodem van het reservoir gevallen, dan lekt dit nog niet. Het geheim van dit laatste is gelegen in de omstandigheid, dat in de lantaarn „Vaclite" wordt gebrand, een op parafine gelijkende stof, die in brokken, in ieder verpakkingsmiddel kan worden mede gevoerd. Het behoeft zeker niet te worden betoogd, welk een buitenge woon groot voordeel dit geeft boven de vloeibare brandstoffen. Het eenige, waarop de „toekang lampoe" heeft te letten is, dat de vlam niet wordt uitgedraaid, doch uitgeblazen. Het vaclite stolt namelijk weder spoedig in het reservoir en hierdoor komt de pit vast te zitten in het gestolde vet. Ter voorkoming van spoedig lam worden van het rondsel, waarmede de pit wordt opgedraaid, is het dus beter even te wachten totdat door het aansteken van de pit, het vet eenigszins warm is geworden en de pit weder vrij is. De lamp heeft een brandtijd van ongeveer 5 uren en verbrandt per uur, resp. bij volle en matige vlam, 10 en 7 gram brandstof of voor een waarde van resp M en ljz cent per uur. De lantaarn wordt geimporteerd door de Vacuum oil Comp. en kost f 4, welke prijs bij levering in het groot minder wordt. De Kon. Paketvaart Mij, het groote nut van deze brandstof in ziende, liet hare lantaarns reeds ombouwen om ze tot gebruik van Vaclite geschikt te maken. Voor zoover men op dit ondermaansche van volmaakte zaken kan spreken, komt mij voor, dat de Vaclite-lantaarn een volmaakte legerlantaarn mag worden genoemd. F. J. P. S. 482

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 87