Hygiënische Maatregelen in het Japansche Leger. [Mei 1914. onderzoekt hij, zoo mogelijk te voren, de plaatselijke toestanden op hygiënisch gebied, het drinkwater, enz. Ontdekt hij een gevaarlijk milieu, dan moet hij dat signaleeren, opdat het bewaakt en afge sloten worde. Ook bij de,beoordeeling van de kwaliteit der levens middelen voor de troepen bestemd, behoort de Officier van Gezond heid van advies te kunnen dienen; zijn opleiding moet dan ook daarop gericht zijn. Een operatie van een zwaar gekwetste, volgens de regelen der kunst uitgevoerd, een zorgvuldige verpleging van een koortslijder, zullen zelden invloed hebben op het te behalen succes. Daaren tegen zal een nauwgezette behandeling van de velerlei kleine kwalen en ongesteldheden in den troep de gevechtswaarde aanzienlijk verhoogen. De genezing van lichte gevallen van buikziekte, de goede verzorging van doorgeloopen voeten kunnen veelal de betee- kenis hebben van een belangrijk aantal geweren meer of minder in het gevecht. Deze betrekkelijke kleinigheden vullen dus, naast prophylaxis-maatregelen, de dagtaak van den bij de troepen inge- deelden Officier van Gezondheid. Die Officier van Gezondheid moet, om zoo te zeggen, eiken man persoonlijk kennen; hij moet op de hoogte zijn van hetgeen de man eet en drinkt, van zijn kleeding en van den toestand van reinheid, waarin hij zich bevindt; hij moet zich een oordeel kunnen vormen over den staat der veldkeukens en privaten. Dat vereischt in het algemeen geen groote wetenschappelijke kennis, dat vraagt waakzaamheid, initiatief en de voortdurende aandacht voor allerlei kleinigheden. Bovendien moet hij het vertrouwen bezitten van den korps-commandant en van de officieren, zonder wier steun hij in velerlei opzicht machteloos is. Zijn taak is, het zij nogmaals gezegd: door voorzorgsmaatregelen en door behandeling de gelederen gevuld te houden met gezonde mannen. Die taak ligt geheel bij de troepen en daarom zijn kennis van het militaire leven, persoonlijken moed, geschiktheid tot het uitoefenen van gezag, gehardheid, geoefendheid in paardrijden, eigenschappen, die in den Officier van Gezondheid naast medische kennis moeten worden aangetroffen. Behalve medicus moet de Officier van Gezondheid vooral ook militair zijn. En zoo moeten alle militaire geneeskundigen van laag tot hoog, elk in den kring zijner bevoegdheden, rusteloos medewerken aan 403

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 8