Mei 1914.] Korte Mededeelingen. Draadlooze telefonie. Hoewel reeds sedert 1876 proeven zijn genomen met het draadloos telefoneeren, werden daarmede, tot voor kort, nog geen resultaten van eenige beteekenis behaald. Eerst in de laatste jaren had men met die proeven wat meer, zij het ook nog een bescheiden, succes. De ondervonden moeilijkheden waren grooter dan men aanvankelijk wel dacht. Niet alleen hielden die bezwaren verband met den af stand, maar tal van nadeelige invloeden moesten worden geëlemineerd wilde men voldoend duidelijke mededeelingt n verkrijgen. Een duidelijk beeld van de in de laatste jaren bereikte resultaten verkrijgt men, wanneer wordt nagaan over welke afstanden achtereen volgens draadloos telefonische berichten konden worden overgebracht. 1902. (Proeven bij Potsdam) 8 Zeemijlen later (tusschen Toulon en Port Vendres) 133 1907. (in Engeland) 200 1908. (tusschen Rome en Trapani) 240 1911. (in Californië) 300 Als gevolg van de behaalde resultaten heeft deze nieuwe vinding, die tot voor twee jaar nog steeds in het stadium der proefnemingen verkeerde, thans hare toepassing in de practijk reeds bereikt. Be halve enkele inrichtingen in Duitschland, Engeland en Noord-Ame- rika vindt de draagdlooze telefonie reeds toepassing op Amerikaansche oorlogs- en handelsvaartuigen. Het is te verwachten, dat de draadlooze telefonie in een niet al te verre toekomst naast de draadlooze telegrafie en de zeekabels de haar toekomende plaats in het wereldverkeer zal innemen. Tot zoover een bericht voorkomende in Streff. Mil. Zeitschrift van December 1913. In de M. A. u G. van Januari 1914 lezen we nog, dat het aan Marconi is gelukt om tusschen de stations Clifden in Ierland en Glace Bay in New-Foundland gedurende een half uur draadloos te telefoneeren. Voor het verdere transatlantisch ver keer heeft de Marconi-maatschappij twee groote stations opgericht, n.l. een te Carnavon (Engeland) en een te New-York. N. F.-5tralen. Uit Havre wordt gemeld: een Italiaansch ingenieur genaamd Ulivi doet sedert eenigen tijd merkwaardige proeven in het ontsteken van springstoffen op grooten afstand middels intra-violette stralen, door hem F.-stralen genoemd. De werking der stralen kan zoowel te land als te water worden toegepast. Ulivi is van meening, dat geen enkel oorlogsschip aan een eventuëele vernieling door middel van zijn F.-stralen zou kunnen ontkomen. Ulivi heeft zijne uitvinding aangeboden aan de Fransche Regeering. Eenige officieren zijn aangewezen om de proeven bij te wonen, welke begin Augustus 1913 te Havre een aanvang namen. 486

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 91