de instandhouding der militaire hygiëne, steeds vóór zorgende, gevaarlijke en zwaar-zieken tijdig naar achteren verwijderend, een en ander bij voortduring in innige samenwerking met de troepen aanvoerders, wier hygiënische adviseurs zij zijn. Die juiste opvat ting van de hygiënische taak, die verdeeling van arbeid, die gewenschte samenwerking met de troepen neemt men steeds waar bij de be studeering van de werkzaamheden van den Japanschen Geneeskun digen Dienst te velde. Vergelijking uan de omstandigheden, maaronder de Japanners den oorlog üoerden, met de maarschijnlijke omstandigheden, maarin het Ilederlandsch-Indisch beger zal uerfeeeren. Behalve de buitengewoon gunstige omstandigheid, dat bij de Japanners de individueele hygiëne op hoog peil stond en dat de japansche Geneeskundige Dienst een juist inzicht van zijn taak had, waren ook de overige omstandigheden op het oorlogstooneel over het algemeen voordeelig om een goeden gezondheidstoestand der troepen te bevorderen. a. Daartoe behoorde in de eerste plaats het feit, dat Mandsjoerije een buitengewoon gezond land is, als voor een oorlog geschapen, wat betreft het klimaat. De zomer is er kort en warm, de winter lang, zeer koud, maar bovenal zeer droog en uiterst rijk aan zonneschijn; lente en herfst zijn onbeteekenend kort. We ken aaneen valt er geen regen, wel veel sneeuw. De eigen lijke regentijd schijnt van einde Juni tot half Augustus te duren, maar ook dan regent het slechts een gedeelte van den dag of den nacht, waarna het opnieuw voor 24 of 35 uur mooi, droog weer wordt. De opwekkende werking van droog, koud weer is bekend; dat de bacteriedoodende invloed van zonneschijn bij zeer droge lucht gunstig meewerkt in het belang der hygiëne, spreekt wel vanzelf. De groote droogte en de koude maakten, dat lijken van gesneuvelden, die dikwijls dagen lang onbegraven in de loopgraven moesten blijven liggen, niet tot bederf overgingen, maar geheel uitdroogden en geen schade brachten aan de gezond heid der levenden. 404 Mei 1914.] GEDURENDE DEN RuSSISCH-jAPANsCHEN OORLOG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 9