Bygiënische maatregelen in hef Dapan- sche leger gedurende denRussisch- 3apanschen oorlog. Algemeen. De veldtocht der Japanners tegen de Russen in Mandsjoerije is, volgens deskundigen, een triomf geweest voor de militaire hygiëneIn de voor dien gevoerde groote oorlogen was in de verschillende legers het der dooden door ziekten van 3 tot 10 maal zoo groot als dat der dooden door 's vijands wapen wer king. Een uitzondering daarop maken de Duitsche legers in 1870/71, toen het aantal sterfgevallen door verwonding voor den vijand bijna 2 maal zoo groot was als dat door ziekten. In den laatsten Boeren oorlog nog in Zuid-Afrika, was het aantal dooden der Engelschen aan ziekten 7 maal dat der gesneuvelden. Niet minder dan 80 van het aantal sterfgevallen door ziekten was veroorzaakt door infectie-ziekten, die dus grootendeels te voorkomen waren geweest. In den Russisch-Japanschen oorlog, die 18 maanden heeft geduurd, is die verhouding bij de Japanners: 1 sterfgeval door ziekten op 4.02 dooden door vijandelijke wapenwerking, n.l. voor wat betreft het aantal dooden in Mandsjoerije. Het totaal aantal dooden door vuur en verwonding beliep 8.4 van het effectief, dat tengevolge van ziekten 3.3 van datzelfde effectief. In plaats van voor het meerendeel te wijten aan infectie, zooals bij de Engelschen in Zuid-Afrika, is hier slechts ±1/17 van het aantal zieken, en de dood van 0.76 van het effectief aan infectie oorzaken toe te schrijven Hierbij verdient nog opmerking, dat 24.4 o/o van het aantal zieken en gewonden lijders aan beri-beri waren. Matignon geeft per 100 man van de legersterkte de volgende cijfers 396 1) Dr. J. J. Matignon. „Enseignements Médicaux de la Querre Russo- Japonaise M. I. T. 1914 27.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 1