Beschouwingen over de Veldversterkingskunst. [Mei 1914. Dit samenpakken van een groot aantal menschen in eene beperkte ruimte is dan ook in strijd met het algemeene beginsel, dat ver spreiden der doelen onder het vijandelijk vuur voorop stelt. Aan dit beginsel voldoet daarentegen de groepversterking wel. Deze bestaat gewoonlijk uit eene combinatie van gevechts-, afwachtings- en ge meenschapsdekkingen, op de meest oordeelkundige wijze aan het terrein aangepast, zonder natuurlijk het onderling verband te ver breken en geheel door eene hindernis omgeven. De groepversterking past meer in de offensieve gedachte, ver sterkt in hoofdzaak het frontaal vuur, voegt zich beter naar het terrein en heeft aanmerkelijk minder trefkans. Het is duidelijk, dat, waar de groepversterking zooveel belangrijke voordeelen kan stellen tegenover de schansen en in vergelijking met de laatsten niet één nadeel kan worden genoemdwant de ijlere bezetting in eene groepversterking mag niet als nadeel worden beschouwd de schansen dan ook zoo goed als nimmermeer als zelfstandig steunpunt zullen aangelegd worden. Wel zullen de schansen nog wel eens voorkomen als kern, of cen traal reduit van eene uitgebreide groepversterking voor een bataljon of meer, doch de schans doet dan geen dienst als steunpunt, doch uitsluitend als middel tot bevordering eener hardnekkige verdediging. In het voorbaande hebben we naar het voorbeeld van de ver schillende werken over de veldversterkingskunst, hoogten gerekend tot de natuurlijke steunpunten en groepversterkingen tot de kunst matige. Dit onderscheid kan evenwel niet streng worden volge houden en is ten deele onjuist. Hoogten zijn nl. nog geen steunpunten, voordat zij krachtig ter verdediging zijn ingericht. En dit in staat van verdediging brengen van hoogten geschiedt nu het beste door daarbij de beginselen der groepversterkingen toe te passen. Omgekeerd heeft eene groepversterking de meeste waarde, wanneer zij eene eenigszins domineerende werking op de omgeving kan uit oefenen, dus als zij aangelegd wordt op eene hoogte. Hoogten ingericht als groepversterking zullen in onze verdedigende stellingen vaak kunnen voorkomen en moeten gerekend worden tot de meest doelmatige tactische steunpunten. De vraag doet zich hierbij echter voor, of werkelijk hoogten uit een oogpunt van vuuruitwerking en dekking wel de noodige voordeelen opleveren. 423

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 28