Ouerzicht uan eenige Tijdschriften. Mavors 1914. No 3. Overste van den Belt vertelt in het aanvangsartikel dezer afleve ring een en ander over het gebruik van cavalerie te velde, waarbij in het bijzonder de begrippen „verkennen, beveiligen en versluieren worden besproken. Over „ophelderen" wordt niet gesproken hoewel het Ned. V. V. dat woord nog kent. In het nieuwe Ned. V. V. zal het onderscheid tusschen „ophelde ren" en „verkennen" naar we meenen vervallen. En terecht! Men kan een heel geleerd betoog houden over de beteekenis van deze twee woorden, maar daarnaast is altijd de korte, hoogst eenvoudige opmerking te plaatsen, dat elke verkenning dient ter opheldering. Een patrouille, die wordt uitgezonden, al is het slechts 100 M. van de colonne, om te kijken wat daar is, heldert op. In zijn beschrijving van de wijze, waarop de cavalerie bij de bo venvermelde verrichtingen optreedt, vermeldt S. o. a., dat het wezen van den verkenningsdienst offensief, het wezen van den veiligheids dienst defensief is. En dan lezen we even verder over de beveili gende cavalerie „haar taak is dus in wezen offensief". Een schijn bare tegenstrijdigheid en toch juist. Een onderwerp ook voor ons van beteekenis, n. I. „het onbruik baar maken van spoorwegen" wordt behandeld door Kapitein Walt- heer. S. wijst daarbij in de eerste plaats op de verouderde denkbeelden, die in het Ned. pioniervoorschrift over het vernielen van spoorwe gen voorkomen. Verouderd, omdat de bovenbouw der spoorwegen zoo geheel veranderd is. Voor ons is de door S. besproken kwestie van het hoogste belang. Bij de concentratie van ons leger op eenig punt, zou een vernieling van de lijn een leelijke streep door de rekening kunnen zijn. En dan nog onze talrijke bruggen; ook dat zijn zwakke punten, die de aandacht eischen. In het artikel „Het vernietigingsprincipe in den oorlog" wordt thans het leger der Hollanders onder Prins Maurits behandeld. Aanvoerders uit vele buitenlandsche legers verzamelden zich in het leger van den stadhouder, om van dezen de krijgskunst te leeren; 494

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 99