Boekaankondiging en beoordeeling. Defensie nan Snsuiinde. Generaal Ermeling zond ons eene brochure (niet in den handel), waarin hij eenige toelichtingen geeft naar aanleiding van bij zijn opstel over de defensie van Insulinde van 7 Jan. j. 1. gemaakte opmerkingen. Zij zijn vooral van oeconomischen aardde generaal wil de evolutie in Indië op onbekrompen wijze tegemoet komen; hij verwacht dat een gunstige ontwikkeling daarvan onze heer- scherspositie wel wijzigen, maar vooral ook versterken zal. Eerst daarna zal een Indische militie wortel schieten in de Inlandsche maatschappij en zouden de plaatselijke Landweren geleidelijk in dienstplicht kunnen worden uitgebreid. De generaal verwacht verder, dat Japan in de toekomst door China als grootmogendheid zal worden veronzijdigd; zoodat het gevaar van dien kant niet groot zal zijn. Een land met dertig millioen vijandige inwoners houdt op een begeerlijke prooi te zijn! Na kennisneming van de lezing van den kolonel v. d. Belt in de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap zond de Generaal ons nog een vlugschriftje, waarin hij bovenstaande ideeën nog duidelijker aanstipt. ZHEG. vindt onvoldoende behandeld: a. Japans huidige positie en b. de Oeconomische eischen van Nederland en Insulinde en merkt op: Ad. a. Het koloniseerend vermogen van Japan is in Korea, Mongolië en Formosa, volgens bevoegden, inferieur gebleken. Geldelijk is Japan uitgeput; het volk wordt den oorlogslast moede. Op den weg naar Insulinde liggen Engeland, Amerika, Duitschland en Australië! Het is, de kaart goed bekeken, onmogelijk dat deze Rijken aan Japan, als nabuur, het Insulinde zouden gunnen. De sociale evolutie en de antipathie onzer bevolking is den Japanner niet onbekend! Bezwaarlijk valt alzoo aan iets anders dan aan een brutale „coup de main" om de eene of andere politieke reden te denken. Ad. b. De ouderdoms- en invaliditeitsverzekeringen, de woning verbetering enz. drukken de patria-bevolking en-het is waar schijnlijk dat de Insulinde-evolutie voor hare noodzakelijke vlugge ontwikkeling nog ruimen steun zal behoeven,- een 607

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 109