Schriftelijke vragen voor het toelatings-examen tot den cursus voor Intendance Studiën a/d Hoog. krijgs school—1914 [Juni 1914. Verloven naar Europa voor landsdienaren. Waarom noodig. Langere verloven. Korte verloven. Welke verdienen de voorkeur en waarom? Zou uitbreiding van het recht om verloven in Indië door te brengen tegen intrekking van verloven naar Europa gewenscht zijn? Waartoe dient de uniform en aan welke eischen moet zij voldoen (herkenningsteeken van de partij; ontwikkeling tot eenvormige klee ding; tactische eischen; hygiënische eischen; economische en schoon- heidseischen). (Tlaleiscbe taal. uur). Te vertalen in het Maleisch met Latijnsch letterschrift. Dit nu is een verhaal uit den ouden tijd, toen Java nog onbe woond was; men vond er alleen reuzen, monsters en duivelen. Nu was er in die dagen een koning in het land Roem, die alle eilanden der wereld, welke nog niet door menschen bewoond waren, wenschte te bevolken. Op zekeren dag sprak hij tot zijn Rijksbestuur der aldus: „Waar zijn ten huidigen dage nog onbewoonde eilanden?" De Rijksbestuurder antwoordde: „Waarlijk, Heer der Wereld, ik weet het niet." De vorst hernam: „Ga er dan spoedig onderzoek naar doen; vraag het aan de kooplieden en aan de vreemdelingen, die in mijn rijk wonen". De Rijksbestuurder keerde hierop naar zijn huis terug en gaf last, om al de kooplieden en de vreemdelingen uit het rijk te roepen. Toen allen present waren vroeg hij hun: „Kent gij ook een eiland, dat nog niet bevolkt is?" En zij antwoordden: „Ja, Heer, wij kennen een eiland, dat nog woest is; het heet Java en is zeer groot; als men het wil omzeilen duurt de reis wel veertig dagen, zoo groot is het. Ook vindt men er vele groote en kleine bergen; alleen groote bergen zijn er wel veertig. Reglementen. lste Vraag (V2 uur). Hoe geschiedt de ontvangst van de vivres en de fourages bij de Compagnie en op welke wijze worden ze verantwoord? 2e Vraag uur). Hoe vindt de verstrekking van de gelden ter goede rekening plaats? 613 I. M. T. 1914. 41'

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 115