De merkzaamheden der moderne bere den-artillerie applicatorisch behandeld bij een aanuallend geuecht nan onge- Deer drie brigades methulpirapens, enz. Onder bovenstaand opschrift komt in de April-aflevering van dit tijdschrift een artikel van de hand van den Kapitein Cramwinckel voor, waarin het optreden van een Regt. moderne bereden-artillerie bij een aanvallend gevecht wordt behandeld. Waar ons Wapen nog steeds niet in het bezit is van een „Gevechts voorschrift" voor de moderne bereden-artillerie is het een goed denkbeeld geweest van een der Artillerie Officieren, die reeds als Batterij-Commandant met het nieuwe materieel kon oefenen, zijne opgedane ervaringen bekend te stellen. De gekozen vorm om het optreden van de Artillerie in een gevecht duidelijk te maken, n.l. de werkzaamheden dier Artillerie applicatorisch te behandelen, is n. m. m. zeer geëigend om een goed overzicht van alle handelingen te verkrijgen. We zien hier voor een bepaald ondersteld geval van den aan vang van het gevecht (uitgifte marschbevel) tot het einde (de ver volging) het ingewikkelde raderwerk der bevelvoering over een regt. art. in actie en als gevolg daarvan de uitvoering door de af- deelingen en batterijen. Aangezien de wijze waarop de art. ageert afhankelijk is van de handelingen van de andere Wapens bij de veronderstelde troepen macht en voor een deel ook verband houdt met de verrichtingen van den vijand, is het duidelijk, dat het geheel meer de werkelijkheid nadert wanneer de operatiën van beide partijen op de kaart worden behandeld. Door den meerderen arbeid en de moeilijkheden daaraan verbon den heeft Kapt. C. zich niet laten afschrikken en ons het gevecht der verbonden Wapens aanschouwelijk voorgesteld. Belangstelling voor deze studie, ook van de zijde der Officieren van andere Wapens, zal n. m. m. niet ontbreken. 501 I. M. T. 1914 34.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 1