Eenige aanteekeningen naar aanleiding van [Juni 1914. „De werkzaamheden der moderne Bereden Artillerie enz" (1. M. T. No. 4 van 1914). tevens behoorlijk op de hoogte blijft van den tactischen toestand, dat hij wel altijd die doelen onder vuur neemt, waarvoor dit het meest noodig is en dat de Art. dus de grootst mogelijke steun ver leent, dat er voldoende samenwerking is tusschen Art. en Inf. Er zijn natuurlijk wel gevallen denkbaar, dat de toestand zoo eenvoudig is en het overzicht over het terrein zoo gemakkelijk, en dat misschien bovendien de Commandant van de troepenmacht, waar bij die batterij zelfstandig ingedeeld is, nog in de onmiddellijke nabijheid van den Art. C. is, dat de zaak toch naar behooren kan marcheeren, maar dat is uitzondering en geen regel. Gewoonlijk is het terrein te veel bedekt en gaat het gezichtsverband met de eigen Inf. geheel of gedeeltelijk verloren; dikwijls is de verbinding met den troepen commandant te langzaam of werkt niet, en het gevolg is dan ook als regel, dat de Art. in gebreke blijft, om de eigen Inf. zooveel steun te verleenen, als wel mogelijk had kunnen zijn. Wil een Art. C. naar behooren zijne taak kunnen vervullen, dan moet hij los zijn van de technische leiding van eene batterij, welke hem te veel in beslag neemt, dan moet hij zich elk oogenblik uit de Art. stelling kunnen verwijderen, zich zoo noodig voorlangeren of korteren tijd bij den troepencommandant kunnen ophouden, teneinde geheel op de hoogte van den toestand te blijven, de eenige waarborg dat de Art. op de beste wijze haar taak vervult. In het onderhavige geval was, zooals boven reeds gezegd, de zaak gemakkelijk op te lossen geweest door den afdeelingscomdt. tot Art. C. bij de voorhoede te maken. Is de batterij echter bij eene geheel zelfstandige troepenmacht ingedeeld, of is de afdeelingscomdt. reeds tevens Art. C. bij den A. B., dan moet eene andere oplossing ge vonden worden. In dergelijke gevallen zou ik als algemeene regel de batterij willen splitsen in twee zelfstandige sectiën onder leiding van den B. C., van de batterij dus als het ware eene afdeeling maken van twee batterijen, ieder van twee stukken. Vooral bij moderne Art., waarbij de vuurkracht van eene Sectie reeds zoo groot is, kan men dezen maatregel zeer goed toepassen. Als regel heeft bovendien eene zelfstandige batterij, hetzij al van den aanvang af of anders toch zeer spoedig, meerdere doelen onder 521

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21