üit de prariijk. De gymnastiek in ons leger, (naar aanleiding Dan het artikel nan den 5eer Walrauen in de flprii-aflenering'14. 3. fH. T. blz. 366) Na lezing van bovengenoemd artikel speet het mij mijne oorspronkelijke gedachte niet gevolgd te zijn, nl. om direct met een volkomen uit gewerkt voorstel te komen, inplaats van, zooals in de Maart-aflevering I. M. T. blz. 251, eerst een aanloopje te nemen, om dan later alles meer uit te werken. Door deze onvolledigheid zijn dan ook op enkele punten verkeerde denkbeelden ontstaan. Vooraf wil ik opmerken, dat ik niet fanatieke propaganda wil maken voor de alleen zaligmakende Zweedsche gymnastiek en de Duitsche, met alles wat daarmee annex is, als „uit den Booze" ver oordeel. Daartoe acht ik mij niet bevoegd. Mijn artikel werd mij in de pen gegeven, door wat ik in de practijk opmerkte. Mijn meening was (en is) dat de Zweedsche gymnastiek „in de toestanden zooals ze zijnverbetering kon (kan) brengen. Neem b. v. iemand, physiek niet sterk, met geen aanleg voor gymnastiek, en probeer hem oefeningen aan den rekstok of aan de brug te Ieeren. Tien tegen één, dat hij niet veel resultaat zal hebben. Men zal daar misschien tegen inwerpen, dat overal waar iets geleerd wil zijn, ook aanleg gepaard aan toewijding moet zijn. Mijn overtui ging is echter, dat in bovenstaand geval met vrije oefeningen volgens de Zweedsche methode meer te bereiken zou zijn. (Gezien ook de vele dames, die geregeld Zw. kamergymnastiek doen, doch het aan rekstok of brug niet ver zouden brengen). Wanneer echter de opleiding in de gymnastiek verbeterd werd in de richting gewild door den Heer Walraven, o. a. door: A. opleiding van meer kader tot instructeurs, die de oefenstof beheerschen en begrijpen; B. meer tijd te besteden aan lichamelijke ontwikkeling dan thans daarvoor uitgetrokken wordt; dan zou ik de eerste zijn om dit toe te juichen, en de gedachten aan de Zw. gymnastiek te laten varen. Waar we op resultaten kunnen 564

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 66